Sociální sítě
Nahoru

Jak si více vážit života a nacházet nové radosti každý den

Když se zamyslíte nad svým životem, považujete se za šťastného člověka? Dokážete žít přítomností? Vážíte si skutečně svého života? Pokud si myslíte že ne, co byste měli udělat pro to, aby se to změnilo?

Vděčnost má opravdovou moc, výrazně změnit váš život. Zaměřte se na dobré věci a budete se cítit lépe. Zaměřte se na drobné radostí a budete se cítit šťastnější. Všímejte si a radujte se ze všeho dobrého co vás ve vašem životě potkalo a budete mít za co být vděční. Vděčnost totiž změní nejen vaše myšlení, ale i vašem celkové rozpoložení, a díky tomu se začnete jinak chovat a cítit. Když jsme skutečně vděční za to, co máme a čím jsme, mozek uvolňuje neurochemické látky, jako je dopamin, serotonin a oxytocin – známé hormony, které nám umožňují cítit se šťastní.

Můžete začít den tím, že si budete stěžovat na něco, co je špatně, a mluvit o svých problémech – ale k čemu vám to pomůže? Pokud něco není podle vašich představ a víte, že máte moc to ovlivnit, začněte s tím něco dělat. Méně řečí, více práce. Pokud nemáte takovou moc něco změnit (například nemůžete změnit dnešní počasí nebo ukončit pandemii Covid-19), pak se s tím prostě musíte smířit a jít dál.

Když se však rozhodnete být vděční, začnou se věci ve vašem životě skutečně měnit – a děje se to velmi rychle. Zde je návod, jak si začít více vážit života a projevovat svou vděčnost…

Darujte

Když dáváte druhým, neuvědomujete si hned, jak velký účinek to může mít na vás i na ně. Nezáleží na tom, zda jde o dárek, hezké slovo, nebo možná o dar ze všech nejcennější – váš čas. Nesobeckost je jednou z věcí, která vás může přimět dívat se na všechny okolnosti úplně jinak. Proč? Jste totiž součástí něčeho většího, než jste vy sami. Je to život, který má smysl a cíl. Když dokážete rozdávat, sami rostete, vyvíjíte se a uvědomujete si, co je v životě nejdůležitější. Tímto způsobem nejen že přinášíte užitek druhému člověku, pro kterého může váš čas nebo pozornost hodně znamenat, ale současně se otevíráte světu, dáváte ze sebe to nejlepší a vytváříte láskyplné vztahy jak s druhými lidmi a světem, tak i se svým nitrem.

Pokud přemýšlíte, co můžete darovat – darujte lásku, porozumění a podporu. Darujte svůj čas milované osobě. Pozvěte ji/ho někam a zeptejte se, jaký byl její/jeho den. Vyslovte někomu upřímný kompliment, buďte oporou svým blízkým v těžkých chvílích, nabídněte pomoc někomu, kdo ji potřebuje, pogratulujte k úspěchu, usmějte se na člověka, který prochází kolem vás… V tomto smyslu může každý poskytnout druhému něco cenného. Neznamená to, že obdarováním ostatních vyřešíte své nebo jejich problémy, nicméně laskavost může na tomto světě udělat opravdu hodně. Nedělejte to s vidinou, že dostanete něco na oplátku. Dělejte to kvůli dobrému pocitu, který díky tomu budete mít. Takovým způsobem povedete život, ve kterém se budete cítit dobře.

Když něco darujete, nečekejte nic nazpět. Jakékoli dárky, za kterými jsou nějaké skryté záměry a očekávání, ve vás dříve či později vyvolají rozporuplný pocit, nespokojenost nebo dokonce frustraci. Mnozí si myslí, že pokud se pro něco obětují, tak tím se rozdávají. Obětování nepřináší nic dobrého. Možná jste už slyšeli někoho říkat: „Já jsem se pro tebe obětoval, udělal jsem to a to a ty mi to vracíš takhle.“ To je pravda. Obětavost ale vychází ze zisku, bezmoci a strachu, zatímco bezpodmínečné darování pochází z čisté lásky a naprosté svobody volby. Buď tedy něco dávejte bezpodmínečně, nebo raději nedávejte vůbec nic. Oběť není nikdy hrdinstvím. Je tím pouze skutečný dar.

Žijte přítomností

Najděte si během dne alespoň několik minut klidu a usaďte se na místě jen se svými pocity a myšlenkami. Naslouchejte tomu, co se vám vaše tělo snaží sdělit. Vnímejte své myšlenky, pocity, dojmy v těle. Pak se rozhlédněte kolem sebe a věnujte pozornost také věcem ve vašem okolí. Zaměřte se na jednotlivé smysly. Všímejte si barev, tvarů, zvuků, vůní. Snažte se pochopit, jak jste maličcí ve srovnání s rozlehlostí moře nebo oblohy. Pochopte, že jste součástí jedné velké skládačky, která tvoří celý tento svět – jste jen malou, ale nezbytnou součástí, bez níž by tato skládačka nebyla kompletní. Zbavte se všeho falešného a pomíjivého pocitu a zažijte krásu a sílu života.

Meditace a pobyt v přírodě jsou nejlepšími způsoby, jak se dostat do svého nitra a naučit se užívat si přítomného okamžiku. Rychlý proud a shon moderního života nás často vede k tomu, že zanedbáváme sami sebe a to, co je skutečně důležité. Přitom stačí jen několik minut denně, abychom si připomněli důležité věci. Neochuzujte se o tento čas, bude to pro vás mít velký význam.

Milujte sami sebe

Pravděpodobně jste to slyšeli a četli už nesčetněkrát, až si občas myslíte, že je to naprostá samozřejmost. Avšak i když se to tak zdá, stále často zapomínáme, že láska k sobě samému je základem všeho. Pokud nebudeme mít nejraději na světě sami sebe, pak nemůžete být šťastní. Ne, to neznamená, že bychom měli být sobečtí nebo méně milovat druhé. Zdravá sebeláska je totiž základem lásky k životu a vytváření spokojených vztahů.

Bezpodmínečná sebeláska předpokládá přijetí našich chyb, vnitřního odporu, výzev a starých ran. Nemá smysl se jen usmívat a předstírat, že je všechno v pořádku. Osoby, které se mají rády, jsou si vědomy svých předností, hodnot, krásy, ale také svých chyb, traumat a slabin. Osoby, které se mají rády, vědí, kdo jsou, berou sami sebe, takový jaký jsou, a zároveň pracují na tom, aby se zbavily svých utlačovaných emocí, vyřešily staré zlozvyky, které je trápí, nahradily špatné návyky dobrými, změnily svá nepotřebná a omezující přesvědčení. Lidé, kteří mají rádi sami sebe, si uvědomují, že to vyžaduje čas a že se nic nestane ze dne na den. Povzbuzují se v tomto procesu, odmítají potřebu být dokonalí a váží si každého kroku, který udělají.

Važte si sami sebe. Važte si sami sebe se všemi svými chybami i přednostmi. Nepodmiňujte lásku k sobě nějakým úspěchem nebo dosaženým cílem, protože pak to není (pravá) láska. Mějte se rádi, i když děláte chyby, protože chyby jsou tu proto, aby nás učily a vedly dál. Když sami sebe dokážete pochopit jako celek, budete šťastnější, než jste si kdy dokázali představit. Buďte k sobě trpěliví a zjistěte svou vlastní hodnotu. Další velmi důležitá věc – nesrovnávejte se s ostatními. Nikdo jiný než vy nemůže žít váš život. Máte svou vlastní jedinečnou cestu, po které můžete kráčet jen vy, a tak si ji užívejte.

Zaměřte se na dobré stránky

Pravděpodobně jste to už někdy slyšeli. Nyní si tedy uvědomte, že nepotřebujete spoustu nových poznatků, ale stačí si vzpomenout na to, co už znáte, a hlavně uplatňovat to, co jste se již naučili. A jak se máme soustředit na to dobré, když se nacházíme v náročné životní situaci nebo když prožíváme těžké období?

Nejjednodušší způsob, jak to udělat, je klást si správné otázky, a zde je několik takových příkladů:

 • Co mi v poslední době udělalo radost?
 • Na co krásného, co jsem prožil si dokážu vzpomenout?
 • Co jsem v poslední době udělal dobrého pro sebe nebo své blízké?
 • Kdo na mě byl milý nebo mě vyslechl, když jsem to potřeboval?
 • Co se mi na sobě nejvíce líbí a v čem jsem dobrý?
 • Co mohu udělat ihned, abych se cítil/a lépe?

Ve vašem životě mohou nastat období, kdy u vás převažují negativní emoce nebo se vám zdá, že nic nejde podle vašich představ. Tehdy je ten správný čas zastavit se, zhluboka se nadechnout a pokusit se odpovědět na některé z těchto nebo jiných podobných otázek. Když přesuneme svou pozornost od problému nebo něčeho, co nás trápí, a zaměříme se na to dobré, bude pro nás mnohem snazší přijít s řešením, plynoucím z tohoto pozitivního stavu, do kterého jsme se uvedli. A i když se nám to nepodaří, problém bude vypadat mnohem menší.

Napište si na papír, za co jste vděční

Věřte tomu nebo ne, je to jeden z nejmocnějších nástrojů, který vám může pomoci najít nové důvody k radosti každý den. Bez ohledu na to, jak špatný byl váš den, vždy se najde alespoň něco, za co můžete být vděční. Pokud nám nevěříte, vysvětlíme vám to na příkladu.

Pravděpodobně jste včera spali v posteli, což znamená, že máte střechu nad hlavou a bezpečný a pohodlný domov. Dnes jste jedli, takže máte dostatek peněz na to, abyste si zajistili jídlo a vodu. Možná jste teď v práci, možná jste doma, hlídáte děti nebo se připravujete na zkoušku. To všechno jsou důvody k vděčnosti – za práci, která vám přináší peníze, za domov, rodinu nebo možnosti získat vzdělání a posunout se dál ve svém životě. Tento článek čtete ze svého chytrého telefonu, tabletu, počítače, takže pravděpodobně máte vlastní zařízení a přístup k internetu, což už vám dává obrovské možnosti. Pogratulujte si a poděkujte za to.

Každý den si zapište několik věcí, za které jste vděční. Některé věci totiž mnohdy považujeme za samozřejmost. Uvědomte si, jaké věci jsou ve vašem životě, a na chvíli si představte, jaké by to bylo, kdybyste o ně přišli. To vás pravděpodobně povzbudí k tomu, abyste si jich více vážili a začali za ně být vděční.

Udělejte si přestávku

Podívali jste se někdy v poslední době kolem sebe a zjistili, jak dobrý je váš život? Neznamená to, že jste dosáhli vrcholu a že už se nemusíte dále rozvíjet, ale na chvíli se zastavte a oceňte vše, co máte a čeho jste dosáhli.

Abyste mohli dále růst a dělat pokroky, musíte si uvědomit, jak daleko jste již došli. Nejjednodušší způsob, jak toho docílit, je vzít si krátkou přestávku, kterou si můžete jen užívat a nedělat nic jiného. Ať už se jedná o dovolenou, návštěvu kavárny s přáteli, procházku v přírodě nebo sázení v online kasinech, ty kasina která nabízejí veškeré pohodlí najdete na adrese topcasinoexpert.com, udělejte si čas na to, abyste si užili. Možná patříte k lidem, kteří si myslí, že o něco přicházejí, pokud se na moment zastaví, nebo se domníváte, že odpočinek nepotřebujete, když se cítíte motivováni. Mýlíte se. Musíte pochopit, že odpočinek je nezbytný, pokud chcete zůstat zdraví, motivovaní a připravení na další výzvy.

Vyjděte ven z domu. Poznávejte přírodu. Cestujte. Odložte telefon a podívejte se na oblohu. Ať už jste na půlhodinové přestávce, nebo na dovolené, dopřejte si svobodu odpočinku. Buďte si jisti, že s nově načerpanou energií bude mnohem snazší pokračovat v cestě za novými úspěchy.

Oslavujte své úspěchy

Když už mluvíme o vítězstvích – nemyslete si, že musí jít jen o velké věci, jako je úspěch v podnikání, svatba, koupě bytu nebo auta a podobně. Někdy je vítězstvím už jen to, že vstanete z postele a odvážně vykročíte do nového dne. Vstát z postele, jakmile zazvoní budík, aniž bychom ho dále odložili? To je také výhra. Vítězství je, když si ráno věnujete hodinu sami sobě, místo toho, abyste hned po otevření očí projížděli sociální sítě. Vítězství je, kdykoli se zachováte jinak v situacích, které vás předtím znepokojovaly, když si stanovíte hranice a respektujete sami sebe nebo, když se rozhodnete přinést do svého života nový zdravý návyk. To všechno jsou malá vítězství, která však mají velký význam.

Připomeňte si, jak váš život vypadal před několika lety a co se za tu dobu změnilo. Zamyslete se nad tím, čeho jste dosáhli a co se vám i nadále daří. Hodně to o vás vypovídá. Znamená to, že jste stateční, vytrvalí a disciplinovaní. S touto vyhlídkou dokážete cokoli. I když se některé vaše plány neuskutečnily, můžete být vděční za to, že vás přesměrovaly k něčemu novému, jinému, co bylo v danou chvíli nezbytné pro váš fyzický, mentální, emocionální nebo duchovní rozvoj. Občas se pochvalte a odměňte. Zasloužíte si to.

Na závěr

Když si začnete vážit sami sebe a všeho, co děláte každý den, váš život se radikálně změní. Budete naplnění, radostní, vytvoříte si hlubší a významnější vztahy s lidmi, kteří jsou pro vás důležití. To však neznamená, že budete neustále šťastní a že nebudete mít těžké chvíle. Proto jste se narodili, abyste procházeli různými zkouškami, učili se a poznávali skrze ně sebe i okolní svět. Kdybyste dosáhli dokonalého klidu a štěstí, nebyl by už žádný důvod žít, znamenalo by to totiž, že jste zvládli všechny pozemské lekce. Buďte proto vděční i za těžké chvíle, protože ty vás utvářejí tou nejzásadnější měrou. Poděkujte samotnému životu.

Máte jen jeden život a záleží jen na vás, jak s ním naložíte. Váš život má tu nejcennější hodnotu. Čas je krátký, omezený, proto je každý okamžik důležitý. Víme, že není snadné vždy koukat dopředu. Je snazší si stěžovat, uzavřít se a být slepý ke krásám, které tento život nabízí. Když se však otevřete, poznáte, že nikdy nejste sami. Vnímejte, že takoví, jací jste, vás činí jedinečnými a jste nedílnou součástí celého vesmíru. Život je dar, začněte ho prožívat naplno.

 

Tento článek je reklamním sdělením

Více z rubriky Fit

Objevte naše časopisy
 • Topclass
  Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
 • Rezidence
  Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.