Sociální sítě
Nahoru

Kapka oleje a kožní problémy jsou pryč

Znáte černuchu setou? O této celkem nenápadné, modře kvetoucí bylince psal už Hippokrates, Avicena nebo významný renesanční lékař a botanik Mattioli. Semínka černuchy byla nalezena v Tutanchamonově hrobce a olej ke zkrášlení údajně používaly Kleopatra i Nefertiti.

Olejem z černuchy seté se můžete mazat od hlavy k patě, prospívá pleti, nehtům a vlasům.

Černucha setá (Nigella sativa), lidově také planý, černý či egyptský kmín, pochází z jižní a jihozápadní Asie. Její antibakteriální a antimykotické vlastnosti zná lidstvo přes 2000 let a v lidovém léčitelství má své místo dodnes, známý je například čaj na problémy s nadýmáním nebo trávením.

Černucha také snižuje hladinu „špatného“ cholesterolu, normalizuje hodnoty krevního cukru a pomáhá při kašli a dýchacích potížích. V indické a středovýchodní kuchyni bývá pro svou výraznou pikantní chuť součástí směsí koření, najdete ji v pečivu, sýrech i pokrmech z luštěnin. Zlatavý (někdy lehce nazelenalý) olej obsahuje přes sto důležitých vitamínů, minerálů, stopových prvků a mastných nenasycených kyselin. Jeho vůně je opět velmi specifická, výrazně pryskyřičná, lidé si ji na první přičichnutí buď zamilují, nebo navždy odmítnou.

100% černuchový olej Zahir, 100 ml, 497 Kč, zahir.cz

Olej z černuchy seté zjemňuje a regeneruje pleť, stimuluje obnovu kožních buněk a je účinný v boji proti volným radikálům. Ocení ho zejména pleť aknózní, problematická a alergizující. Čínská a arabská medicína tradičně vyzdvihovaly nejen vnitřní užití černuchy, ale i její kosmetické účinky.

Černuchový olej obsahuje přes sto důležitých vitamínů, minerálů, stopových prvků a mastných nenasycených kyselin.

Olej při pravidelném používání zmírňuje projevy lupénky, akné, ekzému a dalších kožních problémů, stačí aplikovat jen několik kapek na navlhčená postižená místa a jemně rozetřít. Olej zabraňuje zánětům pokožky, urychluje hojení jizviček a oparů, eliminuje otok a svědivou reakci po hmyzím štípnutí. Nemilosrdně zatočí s počínajícími mykózami na kůži či nehtech, ve starších knihách je také tip na jeho použití po holení intimních partií, které potřebují dezinfikovat a zklidnit. V podstatě se jím můžete mazat od hlavy k patě, prospěje třepícím se lámavým nehtům nebo ve formě zábalu svědící vlasové pokožce s tvorbou lupů.

Více z rubriky Průvodce českou kosmetikou

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.