Sociální sítě
Nahoru

Pro nastávající maminky jsou některé esenciální oleje nevhodné

Vzhledem k tomu, že testy na těhotných ženách by byly neetické, je seznam nežádoucích esenciálních olejů založen na znalosti jejich obecných vlastností a zkušenosti žen. Ze zřejmých důvodů je nevhodné používat esenciální oleje, které ředí krev nebo způsobují křeče či kontrakce. Ačkoliv při správném zředění a za předpokladu, že těhotenství probíhá normálně, by většina z nich žádné problémy způsobovat neměla, je lepší chvíli to bez nich vydržet. Používání esenciálních olejů se obecně doporučuje omezit během prvního trimestru.

Máslíčko na bříško, krém proti striím, Feelo, 60 ml/338 Kč, 120 ml/572 Kč, feelo.cz

Používání všech esenciálních olejů by mělo být omezeno během prvního trimestru těhotenství, ale v posledních dvou trimestrech a zejména během porodu přinášejí mnoho skvělých benefitů.

Feeling love

Kosmetické produkty bez esenciálních olejů najdete například v sortimentu české značky Feelo. Pleťové krémy a balzámy na rty jsou vhodné pro těhotné ženy i proto, že jsou zcela bez přidané vůně. Přímo pro budoucí matky je určen krém proti striím, naopak konopnému balzámu na ruce s vůní cedrového dřeva by se těhotné ženy měly raději vyhnout.

Od anýzu po yzop

Během těhotenství se nedoporučuje přidávat do difuzéru s objemem 100 ml vody víc než 5 až 10 kapek esenciálního oleje. Ty, se kterými je bezpečnější se na čas rozloučit, jsou následující: anýz, artemisia, badyán, bazalka, bříza, cedr, citronová tráva, cypřiš (v pořádku od 5. měsíce), drmek, eukalypty (v pořádku od 5. měsíce), fenykl, hřebíček, jalovec, jasmín (v pořádku během porodu), kafrovník lékařský, kasie, kopr, kurkuma, levandule francouzská a španělská, libavka, litsea cubeba, majoránka, mrkvová semínko, myrha, myrta, pelyněk, petržel, polej obecná, rozmarýn, řebříček, skořice, šalvěj muškátová (v pořádku během porodu), túje, tymián, verbena, yzop

Vhodné esenciální oleje

Obecně platí, že během těhotenství je poměr ředění esenciálního do nosného oleje mnohem nižší. Pro neředěné esenciální oleje je doporučena míra ředění jedno až dvě procenta.

Bergamot: Analgetikum, antiseptikum, antidepresivum, povznáší a osvěžuje. Užitečný při cystitidě během těhotenství.

Citron: Antiseptikum, antibakteriální, antifungální, adstringentní, stimulant, tonikum. Užitečný jako inhalant při ranní nevolnosti a při masáži křečových žil.

Cypřiš: V pořádku po 5. měsíci těhotenství. Antiseptikum, antispasmodikum, adstringentní a diuretikum. Pomáhá při křečových žilách, hemoroidech a oteklých kotnících.

Eukalyptus: Antiseptikum, antibiotikum, analgetikum, protizánětlivý, antivirový. Pomáhá při přetížení dýchacích cest.

Geranium: V pořádku po 3. měsíci těhotenství. Antiseptikum, antidepresivum, adstringentní, osvěžující, povznášející. Ulevuje bolavým nohám a upravuje nedostatečný krevní oběh.

Grapefruit: Adstringentní, lymfatický stimulant. Pomáhá od zadržování vody, usnadňuje trávení.

Heřmánek: Antiseptikum, analgetikum, protizánětlivý, antispasmodický. Tiší bolesti při bolestech svalů, hlavy, zubů a špatném trávení.

Kadidlo: Antiseptikum, adstringentní, sedativní, hřejivý.

Levandule (anglická): Antiseptikum, antibiotikum, analgetikum, antidepresivum, hojivá, relaxační. Pomáhá tišit těhotenské bolesti, podporuje obnovu buněk a pomáhá od zadržování tekutin.

Mandarinka: Antiseptikum, osvěžující, tonikum, mírný relaxant. Při masážích nohou a kotníků může pomoci od zadržování tekutin.

Máta peprná: Snižuje nevolnost, pomáhá zmírňovat sezónní alergie, působí antimikrobiálně, antivirově a antioxidačně.

Neroli: Antiseptikum, antidepresivum, spasmolytikum, protizánětlivé, relaxační. Podporuje regeneraci kožních buněk, zmírňuje nervové napětí.

Pačuli: Antiseptikum, antidepresivum, protizánětlivé, nervově sedativní. Pomáhá při stavech citového zmatku, nerozhodnosti a apatie.

Palisandr: Antiseptikum, sedativum.

Palmarosa: Pomáhá od zadržování tekutin, při hydrataci pokožky, antiseptická, antivirová.

Petitgrain: Antiseptikum, antidepresivum, sedativum, osvěžující, tonikum. Užitečný při řešení předporodní nebo poporodní deprese.

Santalové dřevo: Antiseptikum, antidepresivní, sedativní, protizánětlivý. Užitečný při cystitidě během těhotenství.

Tangerínky: Antispasmodikum, lymfatický stimulant, uklidňující, sedativní. Pomáhají předcházet striím.

Tea Tree: Antibiotický, antiseptický, protiplísňový, antivirový, dezinfekční. V těhotenství se dá použít jako podpora při léčbě kvasinkové infekce.

Vanilka: Přírodní afrodiziakum, pomáhá při ranní nevolnosti a nechutenství.

Ylang Ylang: Antiseptikum, antidepresivum, afrodiziakum, sedativum, snižuje krevní tlak a pomáhá od přepracování nebo napětí.

Více z rubriky Průvodce českou kosmetikou

 • Zatočte s akné přírodní cestou

  Česká značka My (:máj) slaví první úspěchy s denními séry. AcneNo je vyvinuté speciálně pro pleť problematickou se sklony k akné,...

  Marek Zelený28.7.2022
 • Jak úspěšně čelit stresu

  Práce se na vás valí ze všech stran, doma to také není právě ideální, případně jste uprostřed zkouškového, špatně spíte a...

  Marek Zelený27.7.2022
 • Letní anti-ageing z kozího mléka

  Letní měsíce milujeme. Sluníčko působí dobře na naši psychickou pohodu a na tvorbu vitaminu D, naší pleti však příliš neprospívá. Zejména...

  Marek Zelený26.7.2022
 • Tipy, jak zachránit poškozené vlasy

  Nečtěte si v křesle u kadeřnice jen drby ze společnosti, poslouchejte také, co vám radí. Právě tipy profesionálů, spolu s jedinečnými...

  Marek Zelený25.7.2022
 • CBD jako pomocník při hubnutí

  Přestože výzkumy potvrdily řadu zdravotních výhod plynoucích z užívání CBD, oficiálně schválené léky na bázi tohoto kanabinoidu byste spočítali na prstech...

  Marek Zelený22.7.2022
 • Mořská voda a vlasy. Solte, ale nepřesolte

  Pokud se chystáte k moři, nezapomeňte si s sebou zabalit ochranné kosmetické přípravky. Stejnou péči, jakou věnujete pokožce, byste tentokrát měli...

  Marek Zelený22.7.2022
 • Přírodní tělová mléka Candy Soap: Probuďte pokožku opět k životu

  Na vysušenou a popraskanou kůži není hezký pohled. Doplňte svůj kosmetický arzenál o přírodní tělová mléka Candy Soap, která unavené pokožce...

  Marek Zelený20.7.2022
 • Kolagenové drinky nabízejí nejen zdraví, ale i skvělou chuť

  Kdo chce zpomalit stárnutí nejen zevních, ale i vnitřních částí těla, se bez kolagenu neobejde. Novinkou české značky Curapil jsou kolagenové...

  Marek Zelený18.7.2022
 • Osvěžení nabité antioxidanty

  Nová česká značka My (:máj) se vydala na cestu výroby 100% přírodní kosmetiky, do které patří i stále oblíbenější květové vody....

  Marek Zelený30.6.2022
Objevte naše časopisy
 • Topclass
  Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
 • Rezidence
  Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.