Hodinky Louis Vuitton Escale, které vzdávají hold legendárním kufrům módního domu Louis Vuitton, se nyní stávají platformou pro nejlepší mistry smaltu „grand feu“ a gilošování, kteří na ručně vyráběném číselníku předvádějí své tradiční řemeslné umění.
Každý kousek z této limitované série vyniká číselníkem zdobeným gilošováním a smaltem technikou „grand feu“ ve dvou provedeních – champlevé a flinqué. K vytvoření číselníku byli přizváni čtyři řemeslníci, z nichž každý je mistrem svého oboru. Vhledem ke složitosti číselníku je model Escale k dispozici v limitované sérii čítající pouhých 50 kusů z platiny.
Číselník modelu Escale je vzácný svým materiálem i zdobením. Na samém počátku má podobu pevného zlatého disku, který je nejprve ofrézován, čímž vznikne jemný, vyvýšený lem na kraji. Tento lem slouží jako bariéra pro smalt ve středu číselníku. Zapuštěný střed je poté vyryt na ručně ovládaném stroji typu „rose engine“, který vytváří hypnotické radiální gilošování, dekorativní techniku, která se od 18. století prakticky nezměnila.
Zpracování hranice mezi vyvýšeným okrajem a gilošováním bylo poměrně velkou výzvou, protože rytí na stroji musí dosáhnout přesně až k vyvýšenému lemu. Tento úkol dokáže bezchybně provést pouze zkušený mistr gilošování.
Smaltér poté odborně smíchá smaltovací pigmenty – v podstatě barevné sklo rozemleté na jemný prášek – s vodou a olejem. Toto mísení je obzvláště citlivým úkolem, protože kombinace pigmentů musí být přesně vyvážená, aby bylo možné dosáhnout lesklé průsvitnosti a bohatého a zářivého odstínu, který je pro číselník typický.
Směs je následně precizně nanášena na gilošovaný střed číselníku, kde vyplňuje zapuštěné buňky technikou známou jako champlevé. Smaltován však není pouze přední dekorativní povrch číselníku, ale také jeho zadní strana, která zůstává skrytá pro každého kromě hodinářských mistrů pracujících na hodinkách.
Tato technika, označovaná jako opačný smalt (counter enamel), zabraňuje deformaci číselníku během vypalování. Opačný smalt je realizovaný v jemném, světlém odstínu, který odhaluje rytinu na zadní straně číselníku „Guilloché Main, Émail Grand Feu“ – zprávu od mistrů smaltu pro hodinářské mistry, kteří budou hodinky v budoucnu servisovat.
Číselník je poté vypálen v peci při teplotě minimálně 800°C, čímž se smalt roztaví a na obou stranách spojí se základnou číselníku z masivního zlata. Tento proces nanášení smaltu a vypalování se následně opakuje, dokud není dosaženo požadovaného finálního vzhledu číselníku.
Výsledný číselník odhaluje gilošování pod průsvitným smaltem. Tato technika, označovaná jako smalt flinqué, byla obzvláště populární v Evropě na konci 19. a počátku 20. století.
Poté je smaltovaný číselník jemně přeleštěn diamantovou pastou pro dokonalý, zrcadlový povrch. V tuto chvíli je již téměř hotový. Poslední krok však paradoxně vyžaduje vysoce moderní technologii.