Showroomy největší české diamantové společnosti Diamonds International Corporation praskají ve švech. Není divu. Ceny diamantů od začátku letošního roku opět rychle rostou. Vzhůru je tlačí vysoká poptávka hlavně z Číny a Indie. Díky ní se ceny drahých kamenů už vrátily na úroveň před hospodářskou krizí. Všiml si toho ing. Přemysl Synek, generální ředitel holdingu Diamonds International Corporation, který je největším českých obchodníkem s diamanty. „V loňském roce se podle největšího producenta diamantů, firmy De Beers, zvýšila poptávka po diamantech na čínském trhu o 25 %. Do několika let by se Čína měla stát největším trhem s diamanty na světě. Rostoucí zájem investorů z Asie tak vyrovnal propad poptávky po drahých kamenech na americkém trhu způsobený hospodářskou krizí. Za poslední tři měsíce většina skupin diamantů podražila v průměru o deset procent,“ zdůraznil ing. Synek, podle kterého dnes čínští investoři skupují téměř všechny kvalitní investiční kameny, a to už od jednoho karátu výše. „Velké unikátní kameny třeba nad 10 karátů na trhu téměř není možno sehnat. Jednak ekonomika oživuje, roste zájem o kameny právě z této lokality, a to způsobilo, že nyní velmi výrazně vzrostla cena suroviny, a na to samozřejmě musí reagovat i cena broušeného kamene.“
Pro investory je podle Synka v současnosti vhodná doba na nákup drahých kamenů, a to i kvůli příznivému kurzu koruny k dolaru. „Diamanty jako všechny ostatní komodity se obchodují v dolarech, takže pro českého investora je díky ceně dolaru dnes mimořádně příznivá doba na nákup, a díky tomu, že cena suroviny zdražila velmi výrazně oproti broušeným kamenům, tak tento nárůst by měl ještě pokračovat – tady je vždycky zpoždění 3 až 6 měsíců mezi skokem u suroviny a skokem u broušených kamenů, což je zhruba délka cyklu mezi výběrem, nákupem kamenů, jejich analýzou, vybroušením a dodáním na trh.“
Investice do diamantů se vyplatí v dlouhodobém horizontu, minimálně pěti let. Výhodou kamenů je, že si udržují hodnotu. Za posledních 100 let klesla jejich cena pouze dvakrát. V 70. letech a v roce 2008. Průměrný roční výnos u drahých kamenů se v posledních letech pohybuje mezi 3 a 7 %.