Sociální sítě
Nahoru

Které auto je nejdepresivnější?

Už čtvrt století britský novinář Jeremy Clarkson auta řídí, testuje a píše o nich.  České překlady jeho tří zábavných titulů (Vím, že máš duši, Na plný plyn, Zapomeň na brzdy) si získaly mnoho nadšených čtenářů

a nakladatelství Dokořán je pro velký zájem opakovaně dotiskuje. Nyní se Clarksonovi příznivci mohou těšit na čtvrtou knihu Ďábelská jízda. Žurnalistický veterán v ní opět glosuje různé značky aut a současně si vyřizuje účty se vším, co ho dopaluje. Kniha vychází 15. října 2015 v rámci Velkého knižního čtvrtka.

Jeremy Clarkson

Vztah Jeremyho Clarksona k autům je plný vyhraněných citů – někdy je miluje, jindy z něj mluví čirá averze. Např. takový Volkswagen Jetta nedopadl moc dobře: „Je to nejnezáživnější, nejdepresivnější auto v historii lidstva… je to doslova dvoustopý ekvivalent mrholení,“ soptí Clarkson v knize Ďábelská jízda. Zdánlivě smířlivěji nahlíží na Citroen DS5: „Je ideálním autem pro ty, kteří chtějí rychle cestovat, možná nespolehlivé a nepohodlné, ale vypadá fantasticky a je neuvěřitelně dobře vybavené a charismatické. Zkrátka, je to nepochybně auto, které si chcete koupit. Ale mám podezření, že ho taky hodně rychle budete chtít podat.“

Už dlouhá léta píše Clarkson týden co týden sloupky pro britský nedělník The Sunday Times. Vyznává se v nich ze své vášně pro auta a také zjišťuje, co vlastně lidi k různým značkám aut přitahuje. Kniha Ďábelská jízda představuje jeho texty z let 2011–2013. Je to mix více než stovky automobilových recenzní a sžíravých komentářů k politice, společnosti a aktuálním problémům. Mimo jiné se zde dozvíme, co autora štve na dopravní byrokracii, řečech o globálním oteplování, golfu, elektromobilech, cyklistech, karavanistech či přímo celých národech – od Němců a Belgičanů až po Švédy a Američany. A proč by raději olizoval psí zadek, než žvýkal marcipán.

clarkson 4 obálka návrh.inddČtenáři oceňují především Clarksonův břitký humor, jenž se nezastaví před ničím a před nikým. A rádi se nechávají přesvědčit, že smysl života je téměř na dosah, pokud máte plnou nádrž, nohu na pedálu a otevřenou silnici před sebou.

Více z rubriky Auta

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.