Sociální sítě
Nahoru

PRVNÍ MASTER CHRONOMETER NA SVĚTĚ: OMEGA GLOBEMASTER

V hodinkách Globemaster se odráží ryzí charakter značky Omega. Jejich vzhled vychází z designu dřívějších modelů Constellation a uvnitř bije ten nejpokročilejší mechanický strojek, jaký kdy byl značkou představen. Symbolizuje přesnost a mimořádnou kvalitu, neboť každý kus prošel sérií nezávislých testů METAS. Jde o průlomový proces, který do hodinářského světa zakotvil nové standardy. Zadní dýnko modelu Globemaster je ovlivněné historií hodinek Omega. Medailon se symbolem observatoře vyjadřuje ocenění získaná v soutěžích přesnosti mechanických hodinek.

Omega Constellation Globemaster_ambiance_130 33 39 21 03 001Osmero hvězd na obloze nad observatoří značí nejvýznamnější rekordy, které Omega v přesnosti hodinek pokořila. Tento historický závazek přetrvává do dneška. Osm je také kritérií, jimž musí každé hodinky vyhovět, aby získaly certifikát Master Chronometer. Model Globemaster se odlišuje i dvojicí detailů. Jedním je jeho číselník, mezi sběrateli znám pod pojmem „pie pan“ – tvaru připomínajícího dno pánve. Druhým prvkem je pro změnu vroubkovaná luneta, která v minulosti dekorovala několik známých modelů Constellation.

V prosinci 2014 oznámila Omega společně se Švýcarským federálním institutem pro metrologii (METAS) vznik nového certifikačního procesu. Globemaster jsou prvními hodinkami, jež prošly sérií testů a byla potvrzena jejich přesnost v každodenních podmínkách i funkčnost při vystavení magnetickému poli s intenzitou 15.000 Gaussů. Kterákoliv hodinářská značka může nechat otestovat své hodinky v laboratořích METAS pro získání certifikátu Master Chronometer. Označení, jež pro jednou znamená symbol kvality celých hodinek a ne jen strojku uvnitř.

Ještě před tím, než se hodinky prověří v silném magnetickém poli podle přísných kritérií, musí strojek samozřejmě projít kontrolou Švýcarského institutu pro testování chronometrů (COSC). Zákazníci při koupi obdrží certifikát obsahující jedinečné identifikační číslo, po jehož zadání se zobrazí kompletní výsledky testů. Tento certifikát je zároveň i důkazem, že hodinky úspěšně splnily parametry METAS.

V PRŮBĚHU CERTIFIKAČNÍHO PROCESU SE MĚŘÍ NÁSLEDUJÍCÍCH OSM KRITÉRIÍ:

Průměrná denní odchylka

Test trvající čtyři dny měří denní odchylku hodinek v podmínkách podobných každodennímu životu. Hodinky jsou nejprve nastaveny v šesti různých pozicích a při dvou teplotách, poté jsou vystaveny magnetickému poli o síle 15.000 Gaussů. Následně jsou odmagnetovány a znovu nastaveny do různých poloh a teplot. V každém kroku jsou s odstupem 24 hodin pořízeny dvě fotografie, které se porovnají s přesným atomovým časem.

Funkčnost strojku certifikovaného COSC v magnetickému poli o intenzitě 15.000 Gaussů

Tento test prověří samotný strojek v magnetickém poli. Ve dvou pozicích je po dobu 30 sekund měřen chod strojku s pomocí mikrofonu.

Funkčnost hodinek po vystavení magnetickému poli o intenzitě 15.000 Gaussů

Podobný předchozímu testu s rozdílem, že nyní se v magnetickém poli prověřují celé hodinky. V dnešním světě je magnetické pole všude kolem nás – tablety, telefony, fény a dokonce i spony na dámských kabelkách jsou jeho zdrojem. Mechanické hodinky bez anti-magnetických inovací mohou dlouhodobě trpět nepřesností, pokud s takovým zdrojem přijdou do kontaktu.

Odchylka v denní přesnosti po vystavení magnetickému poli o intenzitě 15.000 Gaussů

Měří se průměrná odchylka hodinek mezi 2. a 3. dnem testu. Výsledky ukážou denní přesnost hodinek před a po vystavení magnetickému poli.

Vodotěsnost

Při testu se hodinky ponoří do vody a okolní tlak se postupně zvyšuje, až do maximální hodnoty pro jakou jsou hodinky určené. U některých dokonce ještě víc. To zajistí, že každé hodinky mohou garantovat svou vodotěsnost.

Rezerva nátahu

Tento test zkouší rezervu nátahu hodinek. Srovnávají se fotografie na začátku a na konci předpokládaného limitu. Znovu se kontroluje odchylka, aby se prokázala funkčnost hodinek po celou měřenou dobu. Zejména pro ty, kdo hodinky střídají, je cenná informace vědět, že i po víkendu hodinky odložené na stolku stále půjdou přesně.

Odchylka mezi 100% a 33% rezervou nátahu

Hodinky se postupně nastavují do šesti různých pozic, podobně jako do stran kostky. Plně natažené stráví v každé pozici 30 sekund a jejich tikot se zaznamená mikrofonem. Aby se ověřilo, že přesnost zůstane, i když nejsou hodinky plně natažené, rezerva nátahu se vyprázdní na třetinu a test se opakuje.

Odchylka v 6 různých pozicích

Podobně jako při předchozím testu je měřena přesnost v šesti různých pozicích. Naměřené výsledky odhalí, zda je přesnost v rámci povoleného limitu. Nehledě na to, zda jejich majitel sedí v kanceláři anebo sportuje.

Omega METAS_criteria-1-4-6_closeupAť už s pouzdrem v platině, 18ti karátovém zlatě Sedna, 18ti karátovém žlutém zlatě, v oceli nebo jejich kombinaci budou Globemaster navždy známé jako první Master Chronometer. Časomíra o průměru 39 mm převzala ikonický „pie pan“ číselník, který proslavil model Constellation z roku 1952. Centrální hodinová, minutová a sekundová ručka korespondují s úzkými hodinovými indexy s výplní Super-LumiNova. Ukazatel data je umístěn na pozici 6. hodiny. Číselník obklopuje vroubkovaná luneta se zaoblenými hřbety, což dodává modelu Globemaster unikátní a na první pohled rozpoznatelný vzhled. Na ocelových modelech je luneta vyrobena z tvrdého karbidu wolframu, tzv. „hard metalu“.

Více z rubriky Hodinky

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.