Pokud toužíte po elegantním vzdušném interiéru s čistými liniemi, po prostorách, v nichž bude maximum světla, pak by vaše volba měla jednoznačně směřovat ke sklu. To stavební je totiž maximální výzvou pro interiérového designéra.
Skleněné příčky a dveřní výplně
Hraje-li se v prostoru se světlem a je-li potřeba tmavým koutům či chodbám dodat denní osvětlení, celoskleněné dělící příčky mohou být velmi vkusným a příjemným řešením. Využijete-li navíc trendů, jako je grafosklo nebo mozaiky z luxferů, interiér dostane jiný rozměr. Dnes tolik oblíbené slučování místností do velkých obytných prostor, především obývací zóny a kuchyně, může umně od sebe prostory oddělit, aniž by se zničil dojem openspace. I při zavřených celoskleněných dvěřích tak bude prostor stále vypadat jako jeden celek.
Jaké trendy kralují interiérům?
„Velkou roli v moderních interiérech hrají tzv. nízkoenergetická a chytrá skla, která například umí odfiltrovat nepříjemné složky slunečního záření a snižovat tepelné ztráty. U některých typů si dokonce může uživatel sám nastavovat, jak čiré nebo naopak tmavé sklo bude. Oblíbená jsou plochá skla s potisky, slouží třeba jako dělící stěny, sklo se výrazně uplatňuje v koupelnách. Prosazovat se více než dříve začínají plochá antibakteriální skla. K velmi oblíbeným dnes patří jemné pastelové barvy. Co se objektů týče, nejnovějším trendem jsou rozměrné předměty – solitéry, které jsou v interiéru dominantní. Týká se to jak předmětů s praktickou funkcí, jako jsou například vázy nebo svítidla, tak jedinečných skleněných artefaktů.,“ říká hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou PhDr. Petr Nový.
Pokud si chcete o sklu přečíst více, už za deset dní najdete exkluzivní článek v novém Top Classu 02/2016 s herečkou Andreou Kerestešovou na titulní straně.