Výroba ovocných destilátů je v regionu střední Evropy známá více jak 600 let. Jedny z nejstarších zmínek pocházejí z knihoven křesťanských klášterů v údolí Wachau v dnešním Rakousku. Zde se vyráběly ovocné destiláty již na konci 14. století. Ne nadarmo je tato oblast i dnes známá nejenom coby producent špičkových vín, ale také špičkových meruňkových destilátů. Podobně stará je tato tradice na Jižní Moravě a Valašsku, kde se první písemný doklad o existenci pálenice nachází v urbáři vizovického panství z roku 1585. Vizovice a okolí jsou dodnes synonymem výroby té nejlepší slivovice.
Díky příhodným klimatickým podmínkám se mezi Rýnem a Dunajem vždy dařilo švestkám, hruškám, meruňkám, třešním a jiným peckovinám. Zpracování tohoto ovoce na kvas a následně na destilát se stalo specialitou mistrů páleníků, a můžeme říci, že uměním předávaným z generace na generaci. Prémiový ovocný destilát se obvykle vyrábí vícestupňovou destilací vyzrálého ovocného kvasu. Následně zraje v tancích, k sladění chutí a vůní a „zakulacení“ destilátu. Jeho barva je čirá. Pokud je k zrání použit sud, získává destilát nejen specifické aroma, ale také barvu. V tomto případě nezaměnitelnou zlatou.
Pečlivým vypálením kvalitního ovocného kvasu vícestupňovou destilací vzniknou opravdu vynikající pálenky. Nejčastější destilát je slivovice, hruškovice, meruňkovice, ale i další pálenky, jako jsou například třešňovice, jablkovice, vínovice, mirabelkovice, trnkovice a nebo vzácná oskerušovice. Ideální obsah alkoholu prémiových ovocných destilátů je 42 – 47 %. Při vyšší koncentraci alkoholu trpí hlavně aroma ovocné pálenky, při nižší koncentraci bude pálenka příliš vodnatá.
Ze švestek či slívek a blum se vypálí slivovice, z hrušek zase hruškovice, z meruněk meruňkovice. Z jablek se zase vyrobí jablkovice, které se v oblasti Dolní Normandie říká calvados. Z vína je pak možné vyrobit vínovici, popřípadě její kvalitnější formu, kterou je brandy. Pálením je však možné zpracovat i další ovoce, u kterého bychom to moc nečekali, a to například maliny, angrešt, fíky či jeřabiny. Pálenka tak nemusí být pouze ze švestek, jablek či meruněk.
Každá správná pálenka by měla vonět a především chutnat po ovoci, z něhož byla vyrobena. V případě, že jsou chuť i aroma přebity lihem, pak se nejedná o kvalitní pálenku, které byla věnována odpovídající péče. Ovocné pálenky jsou vedle vína reginálním alkoholickým nápojem a mají charakteristickou chuť i vůni. Výroba prémiových ovocných destilátů je složitý a dlouhý proces, ovšem výsledný produkt je ohromující.
Ovocné destiláty patří neodmyslitelně k velikonočnímu stolu. Velikonoce jsou v církevním kalendáři nejdůležitějším svátkem roku! Vánoce jsou až na druhém místě. Velikonocím předchází náročná příprava nejenom v podobě velikonočního půstu. Velikonoční stůl proto bývá bohatý na celou řadu specialit a masitých jídel z drůbeže, vepřového v podobě klobás a jehněčího. Je tedy důležité dobře trávit. A k tomu vám pomůžou svěží vína bohatá na kyselinku a především kvalitní ovocné destiláty, které plní na velikonoční tabuli digestivní funkci.
Zcela specifickou funkci mají ovocné destiláty o velikonočním pondělí. Na oslavu zmrtvýchvstání, ale také jara a období hojnosti, je zapotřebí uctít koledníky, kteří navštěvují ženy a dívky pomlázkou. Šlehání vrbovým proutkem jim má zajistit svěžest, mládí a plodnost. Nezletilí koledníci jsou obdarováni malovaným nebo čokoládovým vejcem a dospělí muži očekávají za odměnu ale také pro rozveselení skleničku něčeho výjimečného. Pokud je sklenička naplněna prémiovým ovocným destilátem, pak si může být žena jistá, že dodržela lokální tradice a muži její pohostinnost ocení svou náklonností. Patříte-li mezi náročné klienty, jistě Vás zaujme nabídka specializovaného obchodu www.alkohol.cz, který má aktuálně v nabídce nejvíce prémiových ovocných destilátů v ČR, a to ohromujících 203 druhů.