Od 17. června do 14. října slaví štýrské městečko Murau, které je také oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů, 400 let rodu Schwarzenbergů. Oslav s bohatým doprovodným program se zúčastní také kníže Karel Schwarzengerg a vy můžete být při tom. Od setmění až po jedenáctou hodinu večerní je poprvé od vybudování zámku Murau (1628 – 1643) už na jeho fasádě zřejmé to, co proudí uvnitř – modrá krev. Modře nasvícené sídlo je symbolem velké letní výstavy „400 let Schwarzenbergů v Murau“, která se koná v centru města i okolí. Výstava plná historických artefaktů a zajímavých dokumentů vás provede pohnutými dějinami tohoto knížecího domu.
Netradiční prohlídka města i vyhlášeného pivovaru
Výstava začíná 17. června a probíhá formou procházky městem: začíná na Schillerově náměstí, vede kolem kapucínského kostela a Muzea řemesel až k promenádě podél řeky Mur. Odtud dále podél řeky na náměstí Raffalplatz a až do poloviny zámeckého kopce do ulice Schwarzenbergstraße. Během procházky se prostřednictvím více než sta malých i větších zastávek dozvíte mnoho zajímavostí o městě Murau, jeho obyvatelích, minulosti a rozhodně nevynechejte ani vtipně komentovanou prohlídku a ochutnávku v pivovaru, v němž se vaří pivo od roku 1495. Na samotném zámku Murau, ve vnitřním dvoře, se nachází další malá výstava, kterou koncipovala Dr. Therese Schwarzenberg a vypráví o rodině Schwarzenbergů.
Jak se jedlo u Schwarzenbergů
Aby si návštěvníci mohli výstavu vychutnat všemi smysli, připravili murští hospodští a kuchaři jídla šitá na míru tématu Schwarzenberg. Všechna se budou podávat po celou dobu výstavy, tady celých 16 týdnů, ve všech místních restauracích a hospůdkách. Vyvrcholením budou dvě slavnostní tabule 15. a 16. července, vždy pro 150 lidí, prostřeno bude přímo v ulici Schwarzenbergstraße. Ale pozor: pořadatelé očekávají velký zájem, a tak si své místo raději rezervujte.
Výlety kolem Murau
Pokud do Murau na oslavy zavítáte, odměnou vám bude i spousta památek, které můžete navštívit. Murau se rozkládá v jihozápadní části spolkové země Štýrska na jižní straně alpského hřebenu. Čechům je možná známé právě díky knížeti Karlu Schwarzenbergovi. Jeho zámek je nepřehlédnutelnou dominantou malebného městečka s idylickou promenádou kolem řeky Mur, kam míří milovníci přírody, romantici i cyklisté, na které tady čeká 350 km dlouhá cyklistická stezka Murradweg podél řeky Mur. A golfisty jistě nadchne krajinně nádherné hřiště.
Za vším hledej ženu…
O slavných mužích rodu Schwarzenbergů toho bylo namluveno i napsáno hodně, málo se však ví, že mezi všemi těmi vojevůdci, diplomaty, statkáři, lesníky a politiky byla také značná část významných žen. Jednou z nich byla Anna Neumann von Wasserleonburg (1535 – 1623), od níž pochází převážná část majetku této dynastie. Původně dcera obchodníka z Villachu byla sebevědomá renesanční žena, který vyznávala evangelickou víru. Přežila pět manželů, z nich někteří byli šlechtici, a její dědictví se tak úctyhodně rozrostlo. A to tak, že peníze dokonce půjčovala. Traduje se, že nemalý obnos 220 000 guldenů si od ní vypůjčil samotný císař Ferdinand II.
Jednaosmdesátiletá bezdětná vládkyně Murau se nakonec rozhodla věnovat své bohatství Schwarzenbergům. U svého vyvoleného, o 50 let mladšího, hraběte Georga Ludwiga zu Schwarzenberg nejprve uvažovala o adopci. Ten se však nehodlal vzdát svého jména, tak s konala okázalá svatba. Manželství trvalo pouhých šest let nicméně položilo základní kámen dynastie Schwarzenbergů v Murau.