Sociální sítě
Nahoru

Jeden z nejúspěšnějších českých filmů míří do světa

Po světové  premiéře na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a uvedení v Čechách vyráží Nabarvené ptáče Václava Marhoula na festivaly po celém světě. Film, který má na svém kontě po dvou týdnech v českých kinech přes 55 tisíc diváků, získal také amerického distributora – IFC Films.Na začátku září překvapil Václav Marhoul svým černobílým snímkem v italských Benátkách, v druhém zářijovém týdnu velkolepou premiérou v Praze a hned poté se film vydal na cestu po zahraničních festivalech. Momentálně má za sebou uvedení v rámci Mezinárodního filmového festivalu v Torontu, v ruském Petrohradu i dalším významném severoamerickém filmovém festivalu v kanadského Vancouveru.

Režisér a producent Václav Marhoul mezitím každý den objíždí kina v českých a moravských městech, kde se účastní besed, autogramiád a po projekcích filmu, který

Česká filmová a televizní akademie vyslala do boje o účast v 92. ročníku amerických filmových cen Oscar, diskutuje s diváky.Že je o film i v zahraničí mimořádný zájem svědčí nejen další pozvání z festivalů ve Velké Británii, Lucembursku, Turecku, Německu, Polsku, Brazílii, Japonsku, Řecku, Irsku, Španělsku, na Ukrajině či v Egyptě. V USA, Bělorusku nebo Indii jde dokonce o soutěžní sekce. Film totiž získal také svého amerického distributora, společnost IFC Films z New Yorku, která je přední distribuční společností nezávislých filmů a má za sebou uvedení takových snímků, jako Chlapectví, Ztratili jsme Stalina nebo Antikrist.

Distribuční společnost IFC Films, která je sesterskou společností Sundance Selects a IFC Midnight a je vlastněna společností AMC Networks Inc., spolupracovala v minulosti např. se Stevenem Soderberghem, Gusem Van Santem, Spikem Lee, Richardem Linklaterem, Larsem von Trierem, Paulem Dano, Claudem Chabrolem, Noahem Baumbachem, Ethanem Hawkem a mnoha dalšími.

Realizace filmu Nabarvené ptáče zabrala 100 filmovacích dnů během šestnácti měsíců v celkem 43 lokacích na Ukrajině, Slovensku, v Polsku a Česku. Poslední, v pořadí  3 531. klapka padla 5. července 2018. Kameraman Vladimír Smutný natáčel na černobílý 35 mm negativ ve formátu Cinemascope. Ve filmu se vedle hlavní role, kterou ztvárnil Petr Kotlár z Českého Krumlova, objevilo mezinárodní herecké obsazení v čele s hvězdami jako jsou Harvey Keitel, Stellan Skarsgård, Udo Kier, Julian Sands či Barry Pepper. Další postavy si zahráli Tim Kalkhof, Alla Sokolova, Aleksej Kravčenko, Lech Dyblik, Júlia Valentová, Martin Nahálka, Jitka Čvančarová, Radim Fiala nebo Petr Vaněk.

Více z rubriky iLuxus

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.