Na konec roku jsme si připravili něco trochu jiného než informace o nejnovějších stylových věcech a událostech. Zaměříme se totiž na novoroční předsevzetí, která více než polovina Čechů nepovažuje za důležitá pro realizaci dlouhodobých plánů. Přesto si pro rok 2020 novoroční předsevzetí chystá dát 42 % dotázaných, uchylují se k tomu spíše ženy než muži. Zároveň však 34 % z nich přiznává, že jim většinou předsevzetí vydrží jen pár dní. Ukazuje to průzkum agentury Rondo Data realizovaný na konci roku 2019.
Průzkum také ukazuje, že někdy v životě si novoroční předsevzetí dalo 78 % dotázaných, 42 % si jej chystá dát i pro rok 2020. Jedná se o nárůst oproti roku 2017, do kterého podle průzkumu agentury STEM/MARK s předsevzetím vstupovalo pouze 28 % dotázaných.
V roce 2020 chceme hubnout a měnit jídelníček
„Novoroční předsevzetí často nevycházejí proto, že si člověk dává nereálné cíle, například zhubnu 10 kg za měsíc. Když si tentokrát zvolíte cíl, který je opravdu v mezích možností a budete mít silnou motivaci, mnohonásobně zvýšíte šanci na jeho dosažení,“ míní Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně Naturhouse.
Co se týče typů předsevzetí, je hubnutí jako již tradičně tím nejoblíbenějším. V závěsu je zdravé stravování a následuje možnost „nedávat si už žádná předsevzetí,“ což jen potvrzuje fakt, že si dotazovaní uvědomují, že novoroční předsevzetí zpravidla moc dlouho nevydrží. Velké množství dotazovaných si pro rok 2020 dává více než jedno předsevzetí. Oproti roku 2017 zeslábla touha více sportovat naopak chce více dotazovaných bojovat s kouřením.
Lektorka Olga Medlíková doporučuje nedávat si předsevzetí do nového roku, ale spíše v jiných obdobích. „Většina novoročních předsevzetí má velké oči a jejich trvanlivost se proto počítá většinou na dny. A pokud to už uděláte, ať je předsevzetí konkrétní, pro vás reálné a ideálně krokované, to znamená rozložené do postupně se naplňujících cílů,“ dodává.
„Musí to být předsevzetí, které má pro danou osobu významný charakter a dotyčná osoba musí cítit, že pokud toto předsevzetí dodrží, tak se její život změní k lepšímu. Je úplně jedno, zdali se jedná o nekouření, nepití alkoholu, či věnování se více sportu. Předsevzetí nás vždy posouvají tam, kde bychom chtěli být, a hlavně pomáhají, abychom se cítili lépe,“ domnívá se Petr Patočka, jednatel společnosti Kyosun.
Novoroční předsevzetí většinou vydrží jen několik dnů
Novoroční předsevzetí nikdy nedodrží 15 % dotázaných, 42 % pak přiznává, že předsevzetí nedodrží většinou. Desetina lidí se předsevzetím řídí déle než rok, třetina to však vzdá po pár dnech, další čtvrtina pak po měsíci.
„Mnohdy je demotivuje prostředí, například kamarádi nebo partner, které ne vždy má stejný záměr s novoročním předsevzetím. Poradil bych, aby se lidé, kteří si předsevzetí dávají, soustředili pouze na svůj cíl, ne na nic jiného. Věřte mi, že budete větší vítěz, když druhým nakonec dokážete, že se ve vás mýlili, budete z vás zářit úsměv. Před úspěchem předchází čin, bez něj to nepůjde. Když si dáte nové předsevzetí, tak vlastně už tím si dokazujete, že chcete být lepší v určité úrovni života, a to vás musí motivovat a těšit,“ radí Jiří Stabla, zakladatel Konopných lékáren.
Více v přiložených grafech:
Šťastný nový rok a hodně úspěchů v roce přeje tým iLuxus.cz!