Sociální sítě
Nahoru

Oslava umění kaligrafie

Nová kolekce psacích per Meisterstück Calligraphy oslavuje umění kaligrafie a jejího zrodu napříč kulturami inovativním hrotem a uměleckým řemeslným zpracováním Montblanc.

Kaligrafie, starořecký výraz pro “krásné psaní”, je vytříbené umění vtisknout ručně psaným literám a textům půvabný a umělecký vzhled. Přestože její počátky sahají do dávné minulosti různých kultur i kontinentů, zdobná forma se dnes stává čím dál více oblíbenou mezi tvůrci a milovníky ručního psaní, kteří se snaží na papír vyjádřit sebe sama kreativním a osobitým způsobem. Delikátně zpracovaná, inkoustem psaná písmena nevyžadují jenom zručnost, trpělivost a cvik, ale také ty správné nástroje.

Montblanc je úzce spjat s uměním psaní. Neustálé posouvání hranic a uplatňování nových mechanismů při výrobě per značku udržují na čele ve vývoji psacích technologií. Již od roku 1906 je k výrobě hrotu pera Montblanc, jež je samotnou duší každého psacího nástroje, vyžadována velká dávka trpělivosti a řemeslné zručnosti, která se zdokonaluje až dlouhými léty manuální práce s vysoce přesnými nástroji. Každý hrot, vyrobený ze zlata, je výsledkem absolutní expertízy, intuice a nekonečné trpělivosti, se kterou řemeslní mistři dohlížejí na každý z 35 kroků ruční výroby. V nové kaligrafické kolekci Meisterstück Calligraphy se Montblanc opírá o svoje know-how a posouvá estetiku ručního psaní pomocí nového flexibilního hrotu Flex nib. Inovativní hrot vyrobený ze zlata se při psaní ohýbá a rozevírá tak, aby umožňoval co nejpropracovanější kaligrafický efekt. Šířka vertikálních linek se při vyvíjení různého tlaku na hrot pohybuje od 0.3 do 1.4 mm a ze samotného psaní činí vskutku senzační událost.

Proslulé pero Meisterstück Yellow Gold 149 je vybaveno novým hrotem Flex nib ze zlata s jedinečnými vlastnostmi a pružností, umožňujícími variabilitu a různé styly písma. Štíhlost hrotu a speciální geometrie jeho špičky umožňuje při psaní dosáhnout vysoké úrovně přesnosti. Flexibilní hrot se dokáže při snížení tlaku na pero okamžitě uzavřít, což je důležitá charakteristika pro mnoho kaligrafických stylů. Různé šířky linek vyvíjením různého tlaku vytvářejí na papíře různé barevné odstíny.

S kolekcí Meisterstück Calligraphy Montblanc vzdává hold zlatému věku kaligrafie a iluminace, vyzdvihujíce krásu jazyka i důležitost kultury přenášené písmem. Mistrovská díla ceněná králi, knížaty, kardinály a šlechtickými rodinami ve středověku a v období renesance; iluminované, tedy ilustrované rukopisy byly propracovanými výrazy kaligrafie. Iluminátoři aplikovali zářivé barvy a plátkové zlato na rukopisy, aby podtrhli nádheru písma krasopisců. Kaligrafická kolekce Meisterstück Calligraphy je vyvedena v černém laku s víčkem a tělem potaženými pravým plátkovým zlatem pod průsvitnou vrstvou laku. Zlaté plátky jsou nanášeny v tenkých vrstvách ručně, což dodává každému instrumentu jeho vlastní charakter. S doplňky v černé PVD úpravě, edice je k dispozici jako plnicí pero s flexibilním hrotem Expression Nib z 18 karátového zlata; jako plnící pero Le Grand se standardním zlatým 18 karátovým hrotem Meisterstück potaženým rutheniem nebo jako kuličkové pero Rollerball Le Grand.

K doplnění kaligrafické kolekce a umocnění zážitku při psaní Montblanc uvádí tři různé notebooky v černé kůži se zlatým nebo stříbrným akcentem či v červené metalické verzi. Papír použitý uvnitř každého notebooku je od Awagami, proslulého výrobce papíru, který dodává papír předním světovým umělcům, fotografům, designérům, knihařům i restaurátorům již od roku 1825. Každý notebook vypráví historický vývoj kaligrafie ve třech kapitolách: západní, arabské a východní Asie. Na konci každé kapitoly je pak vždy krátké kaligrafické cvičení.

Více z rubriky Pánský svět

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.