Sociální sítě
Nahoru

„Naučili jsme lidi mazat se,“ říká s nadsázkou zakladatel značky Saloos

Majitel firmy Saloos a nadšený cestovatel Jiří Harašta vyrábí biokosmetiku již více než 27 let. Nápad vsadit na biokosmetiku vznikl v době, kdy na českém trhu zcela chyběly kvalitní esenciální oleje a aromaterapeutická kosmetika.

Dnes je Saloos českou jedničkou v tomto oboru a největším výrobcem masážních olejů. Pro Jiřího Haraštu je výroba kosmetiky celoživotní vášní, stále osobně pečlivě kontroluje kvalitu každé nové suroviny, Saloos přitom produkuje stovky druhů kosmetických přípravků pro český trh a dalších více než patnáct zemí.

Překvapí vás někdy zákazníci svými požadavky? Jsou jejich představy o účincích přírodní kosmetiky reálné?

Přiznám se, že i když přírodní kosmetiku už vyrábíme léta, stále se setkáváme se zajímavými a inspirujícími dotazy. Některé výrobky jsme vyvinuli právě na základě požadavků našich zákazníků. Abych byl konkrétnější, například naše nejoblíbenější letošní novinka Dermsanit je reakcí na velké množství dotazů, zda uvedeme na trh přírodní antimikrobiální produkt na ruce.

Kdo je váš profesní vzor, se kterým byste se chtěl seznámit a učit se od něj?

Jak s oblibou říkám, mou učitelkou a obrovským vzorem vždy byla, je a bude paní Emílie Trepková, spoluautorka knihy Látky vonné a chuťové, která mě zavedla do tajů esenciálních olejů a předala základy k vytváření účinných aromaterapeutických kompozic pro praktické využití.

Do jaké země byste se z hlediska byznysu chtěl podívat? A proč?

Do zahraničí cestuji pravidelně, objevuji tam výrobce nejkvalitnějších esenciálních olejů a přírodních látek, se všemi se osobně setkávám. Navštívil jsem například výrobce esenciálních olejů tea tree v Austrálii nebo manuky na Novém Zélandu. Plánoval jsem cestu do Senegalu známého výrobou bio baobabového oleje, ale vzhledem ke covidové situaci ji budu muset odložit na neurčito.

Co je vaše slabost, za kterou nelitujete utratit peníze, i když je to trochu marnivost?

Nejspíše vás nepřekvapí, že stejně jako vyhledávám tu nejvyšší kvalitu u surovin pro výrobu přírodní kosmetiky, rád si vychutnám kvalitní čokoládu. Abych se úplně přiznal, jsem tak trochu čokoholik.

Ovlivnila covidová situace váš byznys k lepšímu, nebo horšímu?

V posledních měsících pozorujeme trend, že se v této nelehké situaci lidé vrací k osvědčeným přírodním produktům. Mimořádné a oprávněné oblibě se nyní těší například esenciální oleje, a to díky svým přirozeným antimikrobiálním a antiseptickým účinkům. Ostatně my v Saloos s nimi posilujeme imunitu už od první covidové vlny a zatím, musím zaklepat, jsme všichni v pořádku.

Více z rubriky Průvodce českou kosmetikou

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.