„Zkuste si vzít do sprchy pět šest mýdel různých značek. Jedno bude voňavé, druhé s bohatší pěnou, třetí krémové… Každé bylo vyrobeno z jiných ingrediencí, jiným způsobem a k jinému účelu, což ihned pocítíte na vlastní kůži,“ vysvětluje Miloslava Hrachovcová, zakladatelka Mýdlárny Rubens.
První mýdlo vyrobila s manželem před devatenácti lety. „Použili jsme rostlinné oleje a pak různě, co dům dal. Smáli jsme se a ve výsledek moc nevěřili, ale pak jsme odřízli první kousek mýdla a opravdu, ono to pěnilo, mydlilo a dokonce smylo špínu z našich rukou. Úplně jsme zapomněli, že proces zmýdelnění je učivem druhého stupně základní školy. Najednou jsme oba věděli, že se chceme o tomto procesu dozvědět víc. Začali jsme se zabývat složením mastných kyselin a vlastnostmi a saponifikačními hodnotami jednotlivých olejů.“
Další rok testovali stylem pokus omyl poměry olejů tak, aby výsledkem bylo mýdlo, na které se budou těšit, až ho opět vezmou do ruky. „Příjemné, vláčné, nevysušující – ledaže bychom právě takové chtěli vyrobit – a mazlící.“ Mazlící znamená, že něco tak jednoduchého jako použití mýdla přinese člověku nečekaně příjemný zážitek.
„Když jsme dosáhli tohoto základu, nastal čas přidat mýdlu na hodnotě dalšími ingrediencemi,“ pokračuje Miloslava. „Od začátku jsme chtěli, aby naše mýdla nejen myla, ale také přispívala k řešení kožních problémů. Hledali jsme bylinky a další přírodní látky prověřené generacemi našich babiček, ale bylo jich tolik, že jsme si museli stanovit pravidla výběru.“ Tak vzniklo šest skupin mýdel, které dodnes tvoří základní nabídku Mýdlárny Rubens:
1. desinfekční a antibakteriální mýdla (šalvěj, tymián, mateřídouška)
2. na mastnou pokožku a akné (rozmarýn, heřmánek)
3. na velmi suchou a citlivou pokožku (měsíček, kozí mléko, kontryhel)
4. k odstranění odumřelé kůže (plod rakytníku, skořice, ovesné vločky s medem)
5. na zklidnění podrážděné pokožky (levandule, meduňka, rakytník)
6. detoxifikační (říční řasa, uhlí, minerální jíl, sůl z Mrtvého moře)
Dalším kritériem bylo vybírat hlavně z bylin a přírodních látek běžně rostoucích v české přírodě, protože o jejich vlastnostech a účincích máme nejvíc informací.