Sociální sítě
Nahoru

Ekologicky navržené „second skin“ balení šampaňského z papíru

Šampaňský dům Ruinart udělal velký krok na cestě k zodpovědnému luxusu a představil světu nové ekologické „second skin“ balení šampaňských lahví, které je zcela vyrobené z papíru. Inovativní „second skin“ balení, které od května 2021 zahalí všechny lahve šampaňského Ruinart Blanc de Blanc a Ruinart Rosé, bylo ekologicky navrženo tak, aby šampaňské uchránilo před světlem a vlhkostí a zachovalo si tím svou jedinečnou plnou chuť až do otevření.

Nový obal s příznačným názvem „second skin“ zcela inovuje trh dárkových obalů a balení. Za jeho vznikem stojí dva roky výzkumu a vývoje společnosti Ruinart společně s anglickým výrobcem papírů Jamesem Cropperem a italskými specialisty na obaly Pusterla 1880. Výsledkem je ekologicky navržené balení, které je vyrobeno zcela z papíru, snižuje uhlíkovou stopu o šedesát procent a je devětkrát lehčí než předchozí generace dárkových obalů.

Hlavní výzvou při tvorbě nového obalu bylo najít materiál, konkrétně celulózová vlákna či drcený papír, který by vyřešil dva technologické problémy. Zaprvé se muselo zamezit jakékoli změně vína, která by mohla být zapříčiněna působením světla. Samotný papír by na ochranu nestačil, a tak bylo nepropustnosti světla docíleno přidáním oxidu kovu do směsi celulózy.

Druhým cílem bylo zajistit, aby nedošlo k poškození vína až do jeho otevření, a to při celém procesu skladování a podávání, kde hrozí například kontakt s vodou. Obal byl proto přizpůsoben chladu i vlhku. Šampaňské v obalu „second skin“ může být uchováno několik měsíců v ledničce, ve vlhkém sklepě a po několik hodin i v kyblíku s ledem. Kvalita šampaňského vína je tak díky inovativnímu obalu uchována až do prvního ochutnání.

Obal „second skin“ je navržen jako jeden kus, který se otevírá na dvě poloviny. Na začátku celého výrobního procesu se formy gravírují a ponoří do směsi tekuté celulózy a poté se lisují, aby se vlákna v 3D formě spojila. Díky speciálně vyvinuté technologii pro Ruinart nejsou výsledem procesu následného řezání žádné ostré hrany. Jakmile je obal „second skin“ zhotoven, zahalí elegantní tvary lahve s lahodným šampaňským a uzamkne se pomocí pantu zdobeného plastickým logem šampaňského domu Ruinart.

Inovativní obal šampaňského domu Ruinart vyrobený z přírodních dřevěných vláken začal svůj život v evropských lesích. 100 % celulózových vláken je získaných výhradně z ekologicky obhospodařovaných evropských lesů s certifikací FSC nebo PEFC.

Ve srovnání s předchozími dárkovými obaly docílila značka prémiového šampaňského s novým obalem snížení uhlíkové stopy o šedesát procent a je také devětkrát lehčí, čímž dosahuje dalšího snížení uhlíkové stopy v procesu letecké přepravy. Voda použitá během výrobního procesu je z 91 % dostatečně čistá, aby bylo možné ji po použití vypustit zpět do řeky (polovina ze zbývajících 9% se během procesu sušení odpaří, druhá polovina zůstane jako součást finálního produktu). Dalším ekologickým úspěchem je absence plastu nebo lepidla, která zajišťuje, že obal lze snadno recyklovat nebo kompostovat.

Nový ekologický triumf Maison Ruinart se pyšní také dokonalým designem, který odráží historii slavného šampaňského domu. Obal „second skin“, jak samotný název napovídá, zvýrazňuje elegantní siluetu ikonických lahví Ruinart.

Obal je inspirován Crayères, historicky prvními vinnými sklepy Maison Ruinart v Remeši, které jsou od roku 2015 zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. Crayères se stejně jako nové balení pyšní hedvábným, ale texturovaných povrchem s jemným rytím. Způsob, jakým „second skin“ balení zahaluje tělo lahve, připomíná tradici servírování šampaňského v luxusních restauracích s ovinutým bílým ubrouskem.

Více z rubriky Gastro

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.