Sociální sítě
Nahoru

Luční pěna od Mýdlárny Rubens vás nadchne

Luční pěna je český překlad názvu oleje meadowfoam, který se lisuje ze semen divoké květiny zrcadlovky bílé (limnanthes alba). Jedinečné chemické vlastnosti jej řadí mezi nejstabilnější dosud známé rostlinné oleje na světě. Po třech letech intenzivního testování spatřily v Mýdlárně Rubens světlo světa tři řady kosmetických produktů, jejichž hlavní složkou je právě luční pěna: luxusní vyživovací oleje, přírodní deodoranty a balzámy na rty.

Všechny rostlinné oleje obsahují molekuly tuku zvané mastné kyseliny. Ty se od sebe odlišují podle toho, kolik mají atomů uhlíku. Luční pěnu tvoří převážně mastné kyseliny s dlouhým řetězcem (podobné jsou v jojobovém oleji) a pak jedna unikátní mastná kyselina s řetězcem tak dlouhým, že se nikde jinde v přírodě nevyskytuje.

To je důležité, protože dlouhé řetězce zaručují dlouhodobou stabilitu. Luční pěna se tedy nerozkládá snadno, olej vydrží v perfektním stavu až pět let a umí prodloužit trvanlivost i ostatním složkám v kosmetickém produktu. Kromě toho obsahuje luční pěna dva deriváty glukosinolátu, které umí omezit činnost enzymů poškozujících kolagen v kůži a pomáhají vyrovnat negativní dopady UVB záření (nenahradí však účinek širokospektrálního opalovacího krému).

Luxusní pleťové vyživující oleje se zrcadlovkou bílou, Mýdlárna Rubens, 262 Kč, mydlarnarubens.cz

Voda uzamčená v pokožce

Jako největší orgán lidského těla má kůže přirozené mechanismy, jak zůstat hydratovaná. Její vrchní vrstvu tvoří odumřelé buňky zvané korneocyty, jež do sebe zapadají podobně jako cihly. Mezi nimi je jakási malta z lipidů (tuků). Vrchní vrstva kůže je téměř nepropustnou bariérou, která zabraňuje unikání vlhkosti ven a pronikání čehokoliv zvenčí dovnitř. V hlubší vrstvě kůže se nacházejí žlázy produkující maz, ten vystupuje skrze póry na povrch pokožky a vytváří na ní ochranný film. Avšak různé faktory jako je strava, věk a častý pobyt na slunci mohou produkci lipidů oslabit, narušit ochrannou bariéru a způsobit suchost nebo dokonce kožní infekci.

Luční pěna nezůstává jen na povrchu pokožky, jako to dělá většina olejů, protože jejich molekuly jsou příliš velké, aby prošly zdivem z korneocytů a lipidů. Díky struktuře podobné kožnímu mazu dokáže luční pěna proniknout mezi cihly a opravit tam poškozená místa tak, aby jimi vlhkost neunikala příliš rychle, a protože obsahuje i přírodní antioxidant vitamin E, výsledkem je nejen vláčnější a pružnější pokožka, ale i její ochrana před škodlivými UVB paprsky.

Jemný, bezpečný a hypoalergenní

Lidé, jejichž pokožka má sklony k nadměrnému vylučování mazu nebo akné, mají pocit, že potřebují především vysušovat, ne ještě víc mastit olejem. Opak je pravdou. Pokožka stresovaná neustálým vysušováním se brání ještě větší produkcí mazu, olej ji naopak zklidní, ale musí být opravdu kvalitní. U takového je pak samozřejmostí, že neucpává póry a nezanechává mastnou stopu. Luční pěna je navíc velmi podobná tukům, které si tělo vyrábí samo, takže ji nevnímá jako něco cizího, čemu je potřeba se bránit, i když je pravda, že lidé s alergií na ořechy by přece jen měli nejdřív vyzkoušet citlivost malým množstvím produktu naneseným například do loketní jamky.

Více z rubriky Průvodce českou kosmetikou

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.