My (vyslovuje se „máj“) je česká značka ručně vyráběné, čerstvé přírodní kosmetiky. Poznávacím znamením je vysoká kvalita zpracování a bohatost na exotické, v našich krajích nepříliš známé suroviny. Jestli je součástí vašeho skin rituálu vyhledávání, z jakých stromů, plodů, kořenů nebo listů jednotlivé ingredience pocházejí a jaké mají účinky, tak s touto značkou si přijdete na své. Je to jako číst botanické zápisky z dobrodružných cest po indických a amazonských pralesech.
Až budete procházet e-shop značky, věnujte pozornost i méně nápadným produktům, než je obecně oblíbená řada Juvenile 35+ nebo Kumkumadi máslo. Neměla by vám uniknout například Baheda, jemný ajurvédský pudr ze sušených rozemletých plodů vrcholáku myrobalánového, stromu s velkými listy, který roste v indických horách a místní mu říkají baheda. Rozdrcené plody připomínající ořechy se přidávají také do přípravku Triphala, o jehož zdravotních účincích se traduje, že jsou přímo zázračné.
Pudr má zelenou barvu a příjemně rostlinnou vůni. Obsahuje vysoké množství vitaminů A a C, esenciálních mastných kyselin, bílkovin, draslíku, selenu, manganu, železa a mědi. Má silné antimikrobiální a antioxidační účinky, které blahodárně působí na celou řadu kožních a vlasových problémů. Co zmizí jako první, jsou lupy a svědění. Na jemných, slabých vlasech se časem projeví zesílení, pružnost a lesk, celkový vzhled je zdravější, vitálnější.
Největší kouzlo však vykoná na vlasech kudrnatých, suchých a trpících krepatostí, které promění v pružné, zřetelně definované prstýnky zařící zdravím. A ta božská vůně! Tohle prostě musíte zkusit.
Vlasovou masku z bahedy připravíte snadno. Do nekovové misky nalijte trochu teplé (ne horké) vody a pak přisypávejte prášek a míchejte nekovovu lžičkou tak dlouho, dokud nebudete spokojeni s hustotou. Ideální je řidší kaše, ne tuhá pasta. Pokud vaše vlasy potřebují opravdu intenzivní zásah, přidejte ještě prášek amla a pár kapek baobabového nebo pequi oleje. Nebo obou. Vše najdete v e-shopu.
Směs nechte chvíli odstát, prášek totiž několik minut absorbuje vodu, pak naneste po celé délce navlčených vlasů, pěkně od kořínků až po konečky, zabalte do potravinové fólie nebo igelitové tašky. Nechte působit 20 až 30 minut a opláchněte, šampon už používat nemusíte, vlasy jsou čisté.
Stejně snadná je příprava pleťové masky, tentokrát však prášek smíchejte raději s hydrolátem než s vodou. Můžete přidat stejné oleje jako do vlasové masky, nebo jiné, např. arganový, jojobový či babassu, který má vynikající zvláčňující vlastnosti, chrání pleť a vlasy před nepříznivými vlivy a navíc krásně chladí. Masku nechte působit 10 minut, pak ji smyjte vlažnou vodou a porakčujte dalšími kroky péče.