Sociální sítě
Nahoru

Jak si poradit s podzimním línáním domácích mazlíčků?

Milujeme chlupatá zvířata, ale někdy jen do té doby, dokud nezanechají pár chlupů v naší právě uklizené domácnosti. Pak nastává boj. V něm jsou nejčastěji používanými zbraněmi vysavač a kýbl s hadrem. Po sebepečlivějším úklidu nastává ale většinou smíření, že pokud chceme mít doma zvířecí lásku, musíme s línáním našich mazlíčků tak nějak počítat. Množství chlupů, které najdete na vašem koberci nebo na pohovce, však záleží také na tom, jakou péči svému chlupáčovi věnujete.

Aby srst vaší kočičky nebo pejska nebyla úplně všude, je důležité ji pravidelně vyčesávat. Tím se může línání výrazně zredukovat. Protože čím více chlupů vyčešete, tím méně jich zůstane tam, kde nechcete. Záleží samozřejmě také na tom, jestli máte dlouhosrstého mainského mývalího kocoura nebo krátkosrstého jezevčíka. Každý typ srsti se totiž vyčesává jinak. Na krátké chlupy stačí vyčesávací rukavice a na dlouhé se používá kartáč.

Podle srsti se dá poznat i celkový zdravotní stav mazlíčků. Krásná zdravá, hustá a lesklá srst souvisí totiž s kvalitním krmivem. To by mělo obsahovat především omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, dostatek bílkovin i vitamínů.

Přidat můžete vašemu mazlíčkovi buď lososový olej nebo vybrat granule, která mají složení určené přímo pro udržení zdravé srsti. Pro kočičky se hodí například Brit Care Cat Grain-free Haircare Helathy and shiny Coat a pro psy Brit Care Dog Grain-free Adult s lososem. Doplnit chybějící vitamíny vašim mazlíčkům můžete i podáním doplňků stravy, pro psy jsou vhodné například Brit Vitamins Skin and Coat.

Obvykle nejvíce chlupů po zvířecích miláčcích najdete na vašem gauči nebo koberci na jaře a na podzim. Zvířata se línáním vždy připravovala na střídání ročních období a venkovních teplot. Proto psi a kočky, kteří žijí v bytě, línají v podstatě celý rok. Pravidelné kartáčování ale dokáže vaše mazlíčky odumřelých chlupů zbavit, a navíc se jim tím namasíruje a prokrví pokožka. Kartáč roztírá i kožní maz, což prospívá přirozenému zdraví srsti a její vypadávání se výrazně omezí.

Nezbytností jsou kartáče na vyčesávání a také takzvané odchlupovací válečky, abyste nechodili ven v oblečení obaleném chlupy. Dobrý je i improvizovaný trik s izolepou, na kterou se chlupy nalepí místo válečku. Doporučuje se pořídit si také dobrý vysavač se speciální násadkou na vysávaní zvířecích chlupů. I sušička spolehlivě zbaví vaše prádlo chlupů.

Kdo ji nemá, tomu stačí přidat do pračky houbičku na nádobí, na kterou se chlupy nabalí podobně jako na natáčky se suchým zipem. Každopádně, každý majitel pejska nebo kočičky vám potvrdí, že boj s chlupy za tu zvířecí lásku stojí. Protože láska a teplo domova je určitě důležitější než perfektně uklizený byt.

Více z rubriky Mazlíčci

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.