V reakci na klimatické výzvy a rostoucí počet obyvatel měst je nutné hledat ekologická urbanistická řešení. Na významu získávají biomateriály, harmonizující rozvoj stavebnictví s ochranou životního prostředí.
Poznejme biomateriály: základ udržitelné výstavby
Biomateriály zahrnují různé výrobky vyrobené z přírodních surovin nebo jejich derivátů, které jsou klíčové pro udržitelnou výstavbu. Pocházejí především z obnovitelných zdrojů, jako jsou:
- dřevo,
- bambus,
- sláma,
- konopí,
- biokompozity, např. z mycelia, kukuřičného škrobu nebo cukrové třtiny.
Využití biomateriálů při utváření městských prostor
Příklady z největších měst Evropy ilustrují možnosti využití biomateriálů v urbanismu. Jsou to příklady použití inovativních a dokonce avantgardních materiálů ve stavebnictví – například experimentální cihly vyrobené ze sloních exkrementů, které byly použity při výstavbě pavilonu The Elephant Theatre Pavilion na Bienále architektury a krajiny Versailles 2022 ve Francii. To ale platí i pro inovativní využití tradičních biomateriálů, jako je dřevo. Příkladem je jedna z nejvyšších dřevostaveb světa – Sara Kulturhus ve Švédsku, stavba vyrobená také s přispěním hliníkových systémů Aluprof.
Let’s Build a Better Future
Budoucnost ve vztahu k udržitelné výstavbě se neomezuje pouze na plně organické suroviny, ale zahrnuje i ty, které podporují prostorovou výstavbu díky recyklaci a snížené energetické náročnosti.
Hliník zde hraje zvláštní roli. Je to lehký materiál a odolný proti korozi, a zároveň 100% recyklovatelný. Firma Aluprof, při používání recyklovaného hliníku ve výrobě, mj. oken a dveří v systému MB-104 PASSIVE, směřuje k pasivní výstavbě. Výrobce nabízí řešení s vysokou tepelnou izolací, což přispívá ke snížení tepelných ztrát a uhlíkové stopy. Řešení, jako jsou hliníková okna a dveře v systému MB-86N, se vyznačují dobrými parametry těsnosti a izolace a zajišťují tak bezpečnost a různé možnosti zasklení, a hliníková okna a dveře MB-79N jsou cenově výhodná řešení splňující normy energetické účinnosti.