Nastává nejbarevnější roční období. Pestrostí překypuje příroda i její dary, které se v kuchyni proměňují v jedinečnou symfonii chutí, vůní a barev. Dominují i podzimnímu menu restaurace Hliněná bašta.
Ať už se posadíte na terase u rybníka, nebo v útulném interiéru s výhledem na okolní přírodu, užijete si podzimní atmosféru všemi smysly. Šéfkuchař Hynek Vávra miluje střídání ročních období a pokrmy z velké části připravuje podle aktuální nabídky sezony. Můžete si tak být jisti, že při každé návštěvě ochutnáte něco nového.
V podzimním menu se představí již tradiční hvězdy sychravého počasí – zářivé dýně a nejčistší maso z našich lesů – zvěřina. Pomalu pečenou jelení kýtu chuťově zvýrazňuje švestková omáčka a doplňují bramborové knedlíčky ve tvaru hrušky. Šťavnatý jelení hřbet, jemnější daňčí, nebo naopak chuťově plnější kančí hřbet se podávají s pečenými brambory s tvarohem a omáčkou z lišek.
Záleží jen na vás, kterému hřbetu dáte přednost. Švestky hrají hlavní roli i v koláči s mákem, dýně rozehrává sólo v cheesecaku. Naopak nerozlučný pár tvoří jablka a křehké těsto ve štrúdlu a tapiokový pudink s mangem. Všechny dezerty připravuje čerstvé každý den cukrářka Andrea Vávrová, manželka Hynka Vávry. Ten se stará o kuchyni.
Jak lze očekávat v restauraci, která se už 27 let specializuje na rybí pokrmy, v novém menu nechybějí mořské speciality. Čerstvé ryby a mořské plody ve špičkové kvalitě upravuje Hynek Vávra s podzimními surovinami. Výsledkem jsou hřejivé barevné pokrmy s vlivy Japonska, Thajska, Francie i Itálie. Například filírovaného tuňáka podává ve formě syrových plátků tataki s mangovým pyré a s nádherně zbarveným fialovým květákem.
Mušle slávky se koupou v curry s kokosovým mlékem, delikátní mušle svatého Jakuba podtrhuje jemné petrželové pyré s máslem. Treska se představuje v originální úpravě ceviche, kdy je zasyrova marinovaná v limetové šťávě a posléze servírovaná se zemitou červenou řepou, ostrým wasabi a se sladkým fíkem.
Samozřejmě nechybí hosty oblíbená středomořská rybí mísa s krevetami, chobotnicí, pražmou, mořským ďasem a sardinkami a různé úpravy humra. Toho, kterého byste si rádi nechali připravit vcelku s bylinkovým máslem, si vyberte v akváriu hned u vstupu.
Dáváte-li přednost masu, složitému výběru se vyhnete při objednání steakové mísy. Porovnat tak můžete textury a chutě jednotlivých druhů masa – telecí roštěné od kosti, vepřové panenky, argentinského rib-eye steaku a kuřecího prsa. Skutečným skvostem je však japonské hovězí wagyu v nejvyšší třídě kvality A5 s bylinkovou omáčkou chimichurri.
Maso se vyznačuje vysokým obsahem mezisvalového tuku, který se projevuje nádherným mramorováním masa a jeho křehkostí a výraznou, a přesto delikátní chutí. Jeho vysoká cena dosahující až 10 000 Kč za kg vychází z výjimečnosti plemene i exkluzivní péče během chovu, kdy zvířata nezažívají stres a jsou hýčkána od narození až po porážku. Pečlivé zrání se postará o výraznou chuť masa.
Dopřejte si tento jedinečný zážitek při romantické večeři či jiné slavnostní příležitosti. Pro milovníky jemnějších chutí je připraven kuřecí supreme s bramborovou kaší.
Na svatého Martina 11. listopadu nebudou chybět husí a kachní speciality, ať už se jedná o pečenou husu, pečené kachní stehno, husí kaldoun, nebo o lokše a preclíky.