Holešovický ateliér, známý svými úspěšnými realizacemi, jako jsou restaurace Masaryčka, koncept Pilsnerka či bistro Mojo, se řadí mezi přední tvůrce gastronomických projektů u nás. Nyní představuje svůj nový gastro počin v podobě návrhu interiéru nové pobočky středomořského bistra Paprika v pražském obchodním domě Máj.
Pod vedením zakladatele Miroslava Krátkého a architektky Patrície Sičákové zde vznikl na ploše 40 m² funkční, a přesto esteticky zajímavý prostor, jehož promyšlený design navodí chuť ještě dříve, než ochutnáte první sousto.
Vlastník nové pobočky středomořského bistra Paprika v pražském obchodním domě Máj oslovil archicraft s žádostí o kompletní návrh a projekt prostoru o velikosti pouhých 40 m². „Projekt pro nás s ohledem na rozsah plochy představoval opravdovou výzvu. Pro klienta jsme zajišťovali vše od dispozičního řešení kuchyně až po stavební dozor. V návrhu jsme se zaměřili na to, aby prostor splňoval nejen provozní, ale i estetické požadavky,“ říká k začátkům Miroslav Krátký, zakladatel studia archicraft.
Zvolené dispoziční řešení tak zohledňuje omezený prostor i zajišťuje efektivní provoz. „Naše možnosti byly s ohledem na velikost interiéru i umístění bistra v obchodním centru značně omezené. Podmínkou byl například výdejní pult po celé délce bistra,“ popisuje zakladatel studia archicraft a dodává: „Jediné, co jsme mohli ovlivnit, byly povrchové materiály. Zaměřili jsme se proto na řemeslné zpracování.“
Cílem architektů bylo vytvořit prostor, který nejen usnadní provoz, ale navodí chuť k jídlu i pouhým pohledem. Použitá barevná paleta pracuje s kontrasty červené a zelené, které upoutají pozornost a zároveň připomínají papriku – signifikantní prvek středomořské kuchyně. Červená barva zároveň aktivuje chuť k jídlu. Stěny jsou ošetřeny speciální patinovanou malbou Keim, zatímco zadní část prostoru zdobí zelené kachličky s hravými bílými akcenty, které prostor oživují.
Pult, dominantní prvek bistra, byl navržen s důrazem na detail. „S ohledem na zaměření provozu na středomořskou kuchyni jsme si hráli s myšlenkou originálních designových obkladů, které by evokovaly chutě a vůně tamních pokrmů,“ dodává Miroslav Krátký s tím, že mozaiku bylo potřeba připravit dopředu ve specializované dílně: „Jednalo se o velmi specifický požadavek a bylo potřeba najít speciálního dodavatele. Obklady se nejprve umístily na speciálně upravené desky na míru, teprve poté se aplikovaly na nerezový pult, který zakryly po celé délce.“ Výdejní místo se tak stává nejen funkčním, ale i estetickým prvkem, který zaujme na první pohled.
V interiéru jsou patrné také dřevěné prvky s cílem prostor sjednotit a dodat mu jednoduchou formu. „Použitím dřeva v interiéru odkazujeme k řemeslnosti, ruční práci, a tedy i tradiční kuchyni,“ podotýká architekt s tím, že se rozhodli pro využití kartáčovaného dubu. Ten umístili na výdejní pult, patrný je ale i na detailech jako je například ohraničení menu boardů.
Zásahem architektů mizí pocit klasického fast foodu a prostor bistra se přibližuje k moderním restauracím. Studio archicraft znovu dokázalo, že jejich projekty propojují praktičnost, estetiku a respekt k hodnotám klienta. Bistro Paprika se tak stalo nejen gastronomickým, ale i vizuálním zážitkem, který stojí za to objevit.