Sociální sítě
Nahoru

Louis Vuitton pocta umění v limitované edici

Louis Vuitton představuje limitovanou edici knihy Seydou Keïta, Photographs, Bamako, Mali 1948-1963, která vznikla ve spolupráci s vydavatelstvím Steidldangin a správci odkazu fotografa Seydou Keïty. Součástí knihy je nikdy dříve nepublikovaný stříbrotisk v číslované limitované edici padesáti kusů. Sada se prodává ve vybraných exkluzivních obchodech Louis Vuitton. Seydou Keïta je všeobecně uznáván jako jeden z největších portrétních fotografů dvacátého století. Mezi jeho nejslavnější série fotografií patří ty z města Bamako, na nichž se mu podařilo zachytit krásu a přirozenost lidí v Mali. Jedná se o většinou černobílé fotografie, kterým se podařilo proniknout do celého světa a získat si status skutečných uměleckých děl. Od dubna 2012 nabídne Louis Vuitton ve spolupráci s vydavatelstvím Steidldangin a správci fotografova odkazu limitovanou edici padesáti kazet s knihou a nikdy dříve nepublikovaným stříbrotiskem ‚Untitled‘ (Bez názvu) 1952-1955, negativ no 02048, který v únoru 2012 zpracovalo Studio Box. Všechny fotografie jsou originály – očíslované a certifikované organizací The Estate of Seydou Keïta-IPM, která spravuje fotografův odkaz – a jsou na hliníkové desce.

Tato exkluzivní edice je poctou géniovi Seydou Keïty, který spočívá v jeho schopnosti „vcítit se do duše člověka, jeho nejhlubší esence – a to naprosto přesně a určitě. Proto se jeho dílo dočkalo povýšení z pouhého dobového dokumentu na skutečné umění,“ vysvětluje Kathy Ryanová, fotografická ředitelka New York Times Magazine, která současně napsala i předmluvu knihy.Louis Vuitton chce do sféry svých uměleckých kolaborací získat i africký kontinent. Součástí této strategie byla i výstava Africa Rising v říjnu 2010, v návaznosti na níž se zakladatelé značky Edun, zpěvák Bono a Ali Hewson, stali ambasadory značky a reklamní kampaň s nimi nafotila v Africe Annie Leibovitzová. V duchu tradice podporovat tvůrčí moderní umělce se na výstavě představilo pět afrických tvůrců, včetně malijského fotografa Seydou Keïty.

Seydou Keïta se narodil v roce 1921 ve městě Bamako v Mali, kde žil i pracoval až do své smrti v roce 2001 v Paříži. Ve věku čtrnácti let dostal od strýčka první fotoaparát – Kodak Brownie Flash. Seydou Keïta se začal věnovat objevování tajů fotografie – byl autodidakt. V roce 1948 si otevře ateliér, v němž se specializoval na zakázkové portréty. Pracoval v černobílém médiu a s přirozeným světlem; jeho fotoaparát byl 13×18. V letech 1949-1977 nafotil skoro všechno a všechny ve městě Bamako. Chtěl toto město ukázat světu jako to nejkrásnější místo na světě. Jeho estetické vidění a profesionální výsledky z něho brzy učinily velmi oblíbeného portrétního fotografa. Ve svém ateliéru měl drahé oblečení, klobouky a doplňky, ale i rádio, skútr, jízdní kolo a automobil, s nimiž se mohli zákazníci nechat fotografovat. Používal také kulisy – pozadí s dekorativními vzory, které každé dva až tři roky obměňoval. A právě podle vzorů kulis se dají datovat jeho fotografie. Dílo Seydou Keïty je výpovědí o malijské společnosti od konce čtyřicátých let do roku 1977 – není to však jen pouhý dokument, ale skutečné portrétní umění v duchu tradice Richarda Avedona či Irvinga Penna. „Vynalézavé a moderní, právem patřící do historie fotografie,“ napsal André Magnin, ‚objevitel‘ Seydou Keïty, v roce 1991. André Magnin se stal velkým propagátorem fotografova díla a přičinil se s pomocí Jeana Pigozziho nemalou měrou o to, že jméno Seydou Keïty získalo světový věhlas. V letech 1989-2009 André Magnin založil a následně vedl slavnou sbírku Pigozzi Collection, která je zasvěcená současnému africkému umění. Fotografie Seydou Keïty jsou v Pigozzi Collection hojně zastoupeny. Stojí za zmínku, že výstava Paris Photo Fair 2011 si vybrala jako téma právě africkou fotografii a představila vybrané dílo Seydou Keïty společně s fotografiemi Malicka Sidibé a J.D. Okhai Ojeikere.

Kniha vychází v limitované edici 50 kazet číslovaných od 1 do 50; v každé kazetě je kniha a dříve nepublikovaný stříbrotisk.

Více z rubriky Shopping

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.
  • Villa Journal
    Villa journal je jediný časopis zaměřený na rezidenční bydlení a orientuje se na špičkové realizace, moderní architekturu a nadstandardní služby z této oblasti.