Výstavní cyklus Monarchie, který uspořádalo Národní muzeum, přilákal i sběratele hodinek – pod hlavičkou portálu iLuxus v rámci jeho konání proběhlo další z tradičních setkání. To tentokráte započalo v Českém muzeu hudby, ve kterém probíhá unikátní výstava s názvem Kouzelné hrací strojky, a to až do 11. března letošního roku. Právě tato netradiční expozice odhaluje Pražanům taje mechanických hracích zařízení, jakými byly hrací strojky, flašinety či kolovrátky. Nechybí však ani automatony nebo dokonce umělecko-mechanické kabinety, orchestriony a nebo dokonce hrací hodiny z Čech a Černého lesa. Pro zajímavost: několik stolních hodin je vystaveno i v Nové budově Národního muzea v rámci expozice Monarchie.
Mezi významnými hosty, kteří obdivovali více jak šest desítek vystavených automatonů z Rakousko-Uherska, tradičně nechyběl mohelnický hodinář Luděk Seryn. Jeho vášní je koneckonců jemná mechanika a akustické komplikace patří k těm, o které by chtěl svou produkci zakázkově vyráběných hodinek v budoucnu rozšířit. Bylo tedy rozhodně přínosné podívat se, s jakými materiály a postupy pracovali mistři své doby. Veledíla historie si nenechala ujít ani nová hodinářská dvojice Prokop & Brož, kterou potěšily i videoukázky hudebních i nehudebních automatonů ze skotské dílny Michaela Starta, který byl konzultantem při tvorbě velkolepého snímku Hugo, na jehož úspěchy může být Martin Scorsese opravdu hrdý.
Dokonalé orchestriony a historii prastarých automatonů, ve které mimo jiné exceloval opěvovaný Jaquet-Droz, si pak nenechali ujít ani zástupci magazínu Top Class, iLuxus či konkurenčního portálu iLuxuryLife. Je tedy více než zřejmé, že kulturně historická osvěta je nedílnou součástí luxusního segmentu předurčeného společenské smetánce.