Sociální sítě
Nahoru

Cartier a nesmrtelný panteří motiv

Vytvořené v Maison des Métiers d’Art, řemeslných dílnách švýcarské manufaktury Cartier v La Chaux-de Fonds, hodinky Ronde Louis Cartier Filigree oživují několik století starou techniku filigree, využívající vzácné figurativní zobrazování. Po panteřích hodinkách vyrobených pomocí granulace pro SIHH 2013 tak Cartier opět dostává svému předsevzetí udržovat staré techniky a oživovat zapomenutá řemesla. Starověký vynález umění technikou filigree je přisuzován Sumerům kolem roku 3000 př. n. l. Technika se dále rozvíjela v Indii, Tibetu, Řecku a Iránu a mnohem později pak v Portugalsku, kde dosáhla svého vrcholu. Průhledná jako krajka, filigree je technikou zlatníků využívajících zlatých či stříbrných drátků, které jsou k sobě spojovány, vytvářejíce požadovaný motiv. Výzvou pro Cartier nebylo pouze přizpůsobit motiv omezenému prostoru pouzdra hodinek, ale také povýšit techniku výběrem vzácných materiálů jako jsou zlato, platina a diamanty. Řemeslníci domu Cartier v Maison des Métiers d’Art pracovali se zlatými a platinovými mikro-drátky vyžadující speciálně k tomu vytvořené nástroje. Stáčené, rolované, kroucené a řezané do malých kroužků, drátky jsou sestavovány do ornamentů pomocí techniky filigree, která jednotlivé části spojuje na stranách, avšak ne zespod.

Více než měsíc práce je zapotřebí k vytvoření těchto krajkových hodinek ukrývající motiv dvou na sebe hledících panterů, do jejichž srsti ze zlatých a platinových drátků jsou doslova vetkány diamanty a černé smaltové skvrny. Oči šelem zahalených do brokátu jsou tvořeny zelenými smaragdy. Motiv je v kontrastu s temnou hvězdnou oblohou v pozadí a je obklopen pouzdrem posázeným diamanty, které je zčásti zakryto panteřím filingree.

Tento výjimečný umělecky kus, limitovaný 20 kusy, propojuje, jak je tomu u Cartier obvyklé, velké množství řemesel – od zlatnictví, šperkařství a hodinářství, až po rytí a smaltování.

Více z rubriky Dámské hodinky

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.