Neoddělitelnou součástí Veletrhu hodinek SEW je doprovodný program přednášek a besed. Letos vskutku výjimečný, jak díky samostatné expozici historie značky Longines, tak silnou účastí českých značek a jednou českou premiérou – prvním českým věčným kalendářem v hodinkách, která je zároveň zřejmě i světovou, protože je v pouzdře z damaškové oceli.
Šéfredaktor časopisu Hodinky & Šperky Igor Sirota bude moderovat v Čechách naprosto ojedinělou sérii přednášek a besed jak o české hodinářské scéně: celkem tří značek, tak zahraničních. Nebudeme vše prozrazovat do detailu, ale například značka Prokop & Brož nechá nahlédnout do toho, jak vzniká design jejich hodinek a posluchači se budou moci na tomto procesu „podílet“. Nezávislý hodinář Ondřej Berkus zase nechá nahlédnout do své techniky a vzniku věčného kalendáře.
Přední český odborník a sběratel Libor Hovorka bude vyprávět o unikátní technice, kterou jsou bezesporu hodinky s mechanickými budíčky. Některé vzácné kusy uvidíte naživo. Podobně tomu bude i při přednášce Igora Siroty o moderním a náročném z technického pohledu trendu – neobvyklém pohybu na číselníku. Trojlístek českých odborníků doplní Jaromír Ondráček, pedagog jediné školy u nás vyučující hodinářství. Jeho přednáška odpoví na prostou a zároveň složitou otázku: co vlastně tiká v hodinkách? Tolik ve zkratce o „české scéně“.
Koho zajímá světové hodinářství, bude mít například možnost dozvědět se více o jedné z asi jen deseti manufaktur světa, která vyrábí sama kompletně celé mechanické hodinky. Řeč je o H. Moser & Cie. „Revolucionářem“ v hodinářství je zase značka ArtyA a její zakladatel Yvan Arpa. Označení inovátora si pak rozhodně vysloužilo Grand Seiko, o jehož převratném spojení mechaniky a elektroniky se rovněž dozdíte mnohem více.
Vítejte tedy na SEW, a ve svém programu návštěvy si zatrhněte časy přednášek, které vás rozhodně zaujmou i poučí. Doprovodný program se koná v přednáškovém sále v mezipatře Moravské galerie, kapacita je 100 míst.