V posledních letech tráví čím dál tím víc Čechů vánoční svátky v teple u moře. Minulý rok se jich do exotických destinací v tuto dobu vydalo zhruba 300 tisíc a dle odhadů cestovních kanceláří bude tento trend pokračovat i letos. Jaké nemoci v oblíbených destinacích hrozí a jak se proti nim bránit?
V Egyptě si dejte pozor na vodu a potraviny
Tradičně nejoblíbenější destinací je mezi českými turisty Egypt, kde se stejně jako v dalších místech Afriky můžete nakazit břišním tyfem. Jedná se o závažné horečnaté bakteriální onemocnění, které se vyskytuje v oblastech s nízkým hygienickým standardem.
„Zdrojem nákazy břišním tyfem je nemocný člověk, tzv. bacilonosič či jím kontaminovaná voda, potrava a různé další předměty. Mezi příznaky patří bolesti hlavy, obluzení, setrvalá horečka, nechutenství a nevolnost. Ve druhém týdnu se přidává bolest břicha. K závažným komplikacím může patřit např. krvácení do střeva. Průjem pro toto onemocnění není typický,“ popisuje MUDr. Vít Nádvorník z ambulance SYNLAB. Proti břišnímu tyfu se očkuje jedna dávka a ochrana trvá tři roky. Doporučená doba vakcinace je minimálně dva týdny před vycestováním.
Obecně jsou v Africe nejčastější průjmová onemocnění, mezi které patří cholera, jež se vyskytuje v oblastech s podprůměrnou hygienou. „Cholera je infekční průjmové onemocnění, kterým se člověk typicky nakazí z potravin nebo kontaminované vody. Nákaza se projevuje vodnatými průjmy, standardně bez horečky s nutnou velmi rychlou a intenzivní rehydratací,“ říká MUDr. Vít Nádvorník z ambulance SYNLAB.
Proti choleře existuje účinné „očkování“ ve formě speciálního nápoje po dvou dávkách, které se podávají s týdenním časovým rozestupem. Aplikace druhé dávky se doporučuje minimálně týden před vycestováním. Vakcinace by měla poskytnout ochranu po dobu 2 let. Při dlouhodobém pobytu se každých šest měsíců přidává posilovací dávka.
Pobyt v Keni může znepříjemnit meningitida
Zejména v oblasti subsaharské a rovníkové Afriky vás může ohrozit meningokoková meningitida. Myslete na to v případě, že se stejně jako mnoho dalších Čechů chystáte poznávat přírodní krásy národních parků v zemích, jako jsou Keňa nebo Uganda.
Při meningitidě dochází k horečkám a k zánětu mozkových blan, který se projevuje silnými bolestmi hlavy s poruchami vědomí, bolestmi svalů a únavou. Na kůži se také mohou objevit červené skvrnky nebo modřiny. Jedná se o bakteriální onemocnění přenášené mezi lidmi, které zanechává i trvalé následky v podobě ztráty sluchu, obrny či epilepsie, výjimkou není ani úmrtí. Vakcíny aplikované v jediné injekci mají účinnost tři až deset let. Doporučená doba aplikace je dva týdny před vycestováním.
V zemích rovníkové oblasti je dále povinné očkování proti žluté zimnici, přibližně jde o oblast kolem rovníku mezi 15. severní a jižní rovnoběžkou.
Pokud jsou vaším cílem ostrovní destinace jako například Mauricius nebo Zanzibar, nezapomeňte se chránit používáním účinných repelentů. Nejen v období dešťů zde hrozí horečka dengue a další infekce přenášené členovci.
Do Karibiku se naočkujte proti žloutenkám
Pokud se chystáte na Kubu, Kostariku či do Dominikánské republiky, je dobré se naočkovat proti hepatitidám A a B a břišnímu tyfu. Pokud podstoupíte dvě injekce proti žloutence A, bude očkování účinné minimálně deset let, v současnosti však převažuje názor, že imunita je po tomto očkování celoživotní. Proti žloutence typu B vás doživotně ochrání série tří vakcín. Očkování se provádí minimálně dva týdny před vycestováním u samostatných vakcín a šest týdnů u kombinovaných vakcín. Vakcína vyjde zhruba na 5000 Kč, přičemž děti narozené po 1. 7. 2001 jsou proti hepatitidě B naočkovány v rámci Hexavakcíny.
Kolumbijští komáři přenáší žlutou zimnici
Na oblibě v poslední době stoupá také návštěvnost Jižní Ameriky, např. Kolumbie či Brazílie. Před vstupem do zemí této oblasti je povinné očkování proti žluté zimnici. Existují státy, které potvrzení o očkování proti žluté zimnici vyžadují při vstupu na své území. Řada dalších zemí na potvrzení trvá i v případě, že přijíždíte ze země, kde se nemoc vyskytuje. Pokud se chystáte na dovolenou do některého z jihoamerických států, nezapomeňte se informovat o aktuální situaci v dané oblasti.
„Žlutá zimnice je přenášená komářím bodnutím. Nákazu provází horečka, bolest hlavy, zvracení a únava. U těžších forem propuká žloutenka jako projev zánětu jater a může dojít i ke krvácení do kůže či zažívacího traktu a k dalším komplikacím,“ vysvětluje MUDr. Vít Nádvorník z ambulance SYNLAB. Podle dostupných lékařských záznamů více než polovina turistů nakažených touto chorobou umírá.
Očkování proti žluté zimnici je nutné si nechat potvrdit do Mezinárodního očkovacího průkazu. Jedna dávka vakcíny vás ochrání celoživotně, přičemž očkování začíná být účinné deset dní po aplikaci.
V Asii pozor na nákazu vzteklinou
Stálicí mezi exotickými destinacemi zůstávají asijské státy jako Thajsko nebo Spojené arabské emiráty, nově Češi objevují Omán, mezi ostrovními destinacemi pak vedou Maledivy. Ve všech těchto oblastech se kromě hepatitidy, cholery a meningokokové meningitidy můžete rovněž setkat s břišním tyfem.
V řadě oblastí hrozí také nákaza vzteklinou. Setkat se s ní můžete například v odlehlých oblastech v poslední době cestovatelsky velmi populárního Vietnamu. Jedná se o závažné virové onemocnění, jež postihuje centrální nervovou soustavu a zpravidla končí smrtí. Nejčastějším přenašečem jsou psi a volně žijící domácí i divoká zvířata jako lišky, kočky, šakali, kojoti, opice, jezevci, případně některé druhy netopýrů. Virus vztekliny je obsažen ve slinách nakažených zvířat. K nákaze dochází při kontaktu slin s porušenou kůží člověka, typicky kousnutím či poškrábáním.
V současné době neexistuje účinná léčba vztekliny kromě rychlé dodatečné vakcinace po nákaze, která je však velmi často neefektivní. Proto u tohoto onemocnění hraje nezastupitelnou roli preventivní očkování. Aplikace v rámci prevakcinace se doporučuje v horizontu několika týdnů před vycestováním.
Před cestou na Kanáry si zkontrolujte platnost tetanovky
I ve vyspělých zemích s dobrým hygienickým standardem se můžete setkat s nemocemi, které vám mohou pobyt značně znepříjemnit. Myslete na to v případě, že se chystáte zimní dovolenou strávit například na oblíbených Kanárských ostrovech.
Před cestou si zkontrolujte, zda máte v pořádku očkování proti tetanu, jehož přeočkování se provádí po 10 až 15 letech. V očkovacím průkazu si také zkontrolujte platnost očkování na záškrt, spalničky a příušnice. V sezoně před vypuknutím epidemie rovněž zvažte očkování proti chřipce, meningokokovým a pneumokokovým nákazám nebo planým neštovicím. Tyto nemoci se totiž přenáší vzduchem a vyskytují se celosvětově.