Sociální sítě
Nahoru

Druhým nejvlivnějším barmanem na světě je Čech Alex Kratěna

Prestižní britský magazín Drinks International nedávno zveřejnil výsledky ankety Bar World 100, který se zabývá těmi nejlepšími a nejvlivnějšími osobnostmi barové branže. Umístili se v ní dva Češi, kterými jsou Zdeněk Kaštánek (44. místo) a Alex Kratěna, a právě Alexovi patří krásné druhé místo.

Jak se k takovému ocenění dostal? Alex Kratěna je v oboru známý již delší dobu. V letech 2011 až 2015 se mu povedlo dotáhnout londýnský bar Artesian, který tehdy vedl, na první příčku nejlepších světových barů v soutěži World’s Best Bar.

V letošním roce se však vydal svou vlastní cestou a v Londýně si otevřel vlastní bar Tayēr + Elementary. Spolu s ním podnik vede i Alexova partnerka Monica Berg, která se shodou okolností v letošní anketě Bar World 100 umístila na pátém místě.

Na výběru všech oceněných se podílela stočlenná porota, která byla z velké míry složená z odborníků. Anketa má hlavně upozornit na zajímavé osobnosti z oboru, jejichž práce má pozitivní vliv na barový svět a určitým způsobem jej posouvá kupředu.

Kratěna nejen, že vymýšlí zajímavé projekty, nové produkty a barové koncepty, ale je také zakladatelem vzdělávací platformy P(our), kterou spoluzaložil s ostatními kolegy z branže, mimo jiné i s vítězem letošní ankety Bar World 100, Ryanem Chetiyawardanaem alias Mr Lyan, což je majitel londýnských podniků Cub a Lyaness a také amsterodamského baru Super Lyan, které patří mezi světovou špičku.

Více z rubriky Bary

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.