Sociální sítě
Nahoru

Cyklistické babí léto před námi

Neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečená cyklistka. Obléci se na kolo není věda. Jak tedy na to? Pamatujte si, že základem je správně vrstvit oblečení a neoblékat se ani moc, ani málo. Optimální je být oblečená takzvaně na hranici teplotního minima, tedy tak, že je vám před tím, než se začnete hýbat a rozproudíte krev v žílách, skoro až trochu zima. Pokud se totiž oblečete moc a v prvním kopci propotíte veškeré oblečení, budete toho litovat. Tuto hranici není úplně jednoduché trefit, takže si pro jistotu vždy přibalte na výlet něco navíc.

Naprostým základem je dnes funkční oblečení, které, pokud ho budete správně vrstvit na sebe, bude odvádět pot z vašeho těla. Cyklistický dres nebo tričko s kapsami na zádech, do kterých se vám vejde třeba větrovka nebo nepromokavá bunda. K tomu kalhoty nebo šortky opatřené kvalitní vystýlkou. Bez ní raději nevyjíždějte, přeci jen opruzeniny ze sedla nejsou nic příjemného. Vše samozřejmě ze strečového materiálu, který odvádí pot a chrání před slunečním zářením. Aby vše sedlo k sobě nejen funkčně, ale také vzhledově, jsou dnes na trhu dostupné celé řady cyklistických setů. Zkuste třeba Maloja PortaM, je opravdu parádní.

Pro chladnější dny se vám pak může hodit dlouhý dres ve verzi se zateplením nebo bez, podle toho jaké je zrovna počasí. Navíc při jízdě z kopce přeci jen vždy fouká a pocitová teplota může být nižší než ta skutečná i více než o deset stupňů. Proto je vždy dobré se před delším sjezdem přiobléci. Bunda nebo vesta z neprofukového a vodě odolného materiálu se pro tyto účely náramně hodí. Co třeba TINAM? Neprofuková voděodolná bunda, která navíc skvěle vypadá.

Samozřejmě nezapomínejte na bezpečnost. Cyklistická přilba je dnes samozřejmostí a vyplatí se připlatit třeba za technologii SPIN eliminující nebezpečné rotační síly působící při pádu na hlavu jezdce. Koukněte na přilbu POC Ventral SPIN. Kromě skvělé ochrany je také lehoučká a skvěle odvětraná. To jsou další vlastnosti, které se vám při jízdě budou vždy hodit.

POC Ventral Air Spin (6490 Kč) je pokračující řada silničních helem, kde je kladen důraz na aerodynamiku, nízkou váhu, odvětrání a především bezpečnost. Cílem této švédské značky je neustále posouvat hranice bezpečnosti. Technologie POC SPIN je ochrana proti nárazu, při kterém dochází nejenom k přímému nárazu, ale i rotaci helmy.

Kromě helmy doporučujeme nevyjíždět bez cyklistických rukavic. Nejenže vás při případném pádu ušetří krvavých šrámů na dlaních, ale hlavně zpohodlní jízdu. Držet se celý den řídítek bez rukavic nemusí být nic příjemného a může so objevit i nějaký ten puchýř.

A samozřejmě, nesmíme zapomenout na brýle. Nejde jen o módní doplněk. Určitě nechcete přijet domů s očima vypálenýma od sluníčka. Ani muška nebo prach v očích není nic příjemného. Některý z modelů POC Aspire skvěle odvede svou práci a ještě hodně dobře vypadá.

Nový model brýlí Aspire (5 190 Kč) byl vyvinut tak, aby vyhovoval potřebám cyklistů s novým designem pro optimální pohodlí a pocit, s nebo bez přilby. Grilamidový rám je lehký, ohebný, odolný a hydrofilní kaučuk zůstává chytlavý, i když je vlhký, takže brýle budou vždy, když se budete pohybovat, bez ohledu na dešť perfektně sedět. Aktualizovaný systém Aspire je k dispozici s řadou čoček Clarity, které poskytují nejvyšší úroveň kontrastu a barvy pro jízdu v silničních, mtb a městských prostředích.

Sečteno podtrženo, obléci se na kolo není věda. Chce to jen nepodcenit počasí, vše správně navrstvit na sebe, nezapomenout se před sjezdem přiobléci a dbát na bezpečnost. Trh je plný všelijakých technologických vychytávek, které nejen že fungují, ale dnes i skvěle vypadají. V cyklistickém oblečení se tak již dávno nemusíte stydět vyrazit ven.

Více z rubriky Sport

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.