Sociální sítě
Nahoru

Povinné ručení na nákladní automobily

Zákonem dané povinné ručení se vztahuje na všechna vozidla, která se pohybují na pozemních komunikacích, mají přidělené registrační značky, a stejně tak mají vlastní technický průkaz. Jestliže majitel vozu nemá sjednané povinné ručení, může dostat pokutu ve výši několika desítek tisíc korun.

Tato pojištění bývají dražší, než pro osobní vozidla nebo motocykly, protože se jedná o mnohem větší vozidla, která na silnici mohou zanechat daleko rozsáhlejší škody při havárii, je tedy nezbytné, abyste si stanovili i vyšší limity pojistného plnění. Povinné ručení na nákladní automobil si většinou sjednávají podnikatelé nebo právnické osoby, kteří využívají nákladní automobily k výkonu svého povolání. Ne vždy je budete řídit sami, často to budou dělat vaši zaměstnanci. Nikdo dopředu neví, co se může stát, takže jim musíte plně důvěřovat.

Co ovlivňuje cenu povinného ručení pro nákladní automobily

 • Velikost automobilu – nejdůležitější faktor, který ovlivňuje cenu povinného ručení je velikost nákladního vozu, které se dělí na tři kategorie podle váhy – nákladní automobily do 3,5 tun, nákladní automobily v rozsahu 3,5 – 12 tun a nákladní automobily nad 12 tun. Nákladní vozy je dále možné rozdělit na – tahače, sklápěčkové, speciální, plachtové, skříňové a valníkové automobily. Nejdražší povinné ručení se vztahuje na tahače a speciální nákladní vozidla.
 • Online sjednání – na různých internetových portálech si můžete online srovnat pojištění různých pojišťoven, zjistíte tak, co vám která nabídne, za jakým podmínek a jakou cenu. Poté si můžete toto pojištění sjednat okamžitě online. Na e-mailovou adresu vám přijde dočasná zelená karta, kterou si vytisknete a vložíte do vašeho vozu. Poté jen počkáte, až poštou dorazí originál, za který dočasnou vyměníte. Online sjednání bývá velice oblíbené, protože můžete ušetřit 10 % a více, podle daného portálu.
 • Věk – rozhodující pro založení povinného ručení na nákladní automobil, ale i jiný druh vozidla, je věk. Rozhoduje totiž, zda spadáte do rizikové skupiny řidičů nebo ne.
 • Počet nákladních automobilů – jak již bylo řečeno, většinou si pojištění sjednávají podnikatelé, je tak pravděpodobné, že vozidel mají více. Hromadná žádost o povinné ručení vám zajistí nemalou slevu.
 • Limity pojistného plnění – nemusíte si vybrat nejvyšší pojistné plnění, aby bylo povinné ručení extrémně vysoké. Nevybírejte však ani nejnižší limity plnění, pojišťovna by pak nemusela uhradit veškeré škody, které vznikly při dopravní nehodě, ať už na majetku nebo na zdraví. Doporučuje se tak minimální pojistné plnění 50 milionů korun.

Pojištění je rozděleno na Vnitrostátní a Mezinárodní silniční dopravu. Sjednávají se také pojištění, které souběžně pokrývají oba tyto druhy dopravy.

Doplňková pojištění

Nákladní automobily se často pohybují nejen po území České republiky, ale vyjíždějí často i do zahraničí. Je tedy nutné, abyste si zároveň s povinným ručením sjednali i nejlepší havarijní pojištění. Současně se také sjednává pojištění odpovědnosti za škodu silničního dopravce, což je pojištění, které pokrývá náklad, který vozidlo přepravuje. Čím více pojištění máte sjednaných, tím větší dostáváte slevy

Tento článek je reklamním sdělením

Více z rubriky iLuxus

Objevte naše časopisy
 • Topclass
  Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
 • Rezidence
  Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.