Sociální sítě
Nahoru

Zanzibar: Krásné pláže i opravdová Afrika

Zanzibar je přesně takový, jaký ho člověk chce mít. Kdo si tu chce odpočinout, najde klid na bílých plážích u tyrkysového oceánu. Kdo chce zároveň cestovat, výletních cílů je tu také dost. A spokojen tu bude i ten, kdo by chtěl raději než luxusní resort zažít i opravdovou Afriku.

Zanzibar je malý ostrov ležící kousek od břehů Tanzanie, pod níž také oficiálně patří. Z Prahy se na Zanzibar létá obvykle přes Dubaj a cesta trvá stejně, jako když letíte třeba do Thajska. Nejdůležitějším městem Zanzibaru je Stone Town, kde je také místní letiště. Někdy se mu také říká Zanzibar Town.

Objevte kouzlo Stone Town

Byla by chyba se ve Stone Town jen zastavit při příletu a odletu. Jde totiž o opravdu krásné město, které díky malým historickým uličkám oficiálně patří na seznam památek UNESCO. Abyste se v půvabném centru neztratili, je dobré mít alespoň první den průvodce. Ten vám ukáže všechny chrámy od křesťanského po hinduistický, tržiště, ale i pár kaváren evropského stylu, které tu pomalu vznikají,“ popisuje mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.

Hned zkraje se připravte na to, že místní lidé se neradi fotí. A o dětech, které tu jsou snad nejkrásnější na světě, to platí dvojnásob. Pokud se však vybavíte sladkostmi nebo třeba omalovánkami a pastelkami, zamilují si vás a budou se smát od ucha k uchu i do objektivu. Za peníze se pak můžete přijít podívat dokonce i do místní školy. Samozřejmě berte tyto zážitky s rozumem a příliš děti nerozmazlujte, ať neničíte jejich hodnoty.

Ve Stone Town se ještě zajděte podívat na místní trh (pozor, ten s masem může být jen pro silné povahy), ale věnujte se také historii. Obdivujte místní koloniální architekturu – Zanzibar dlouho patřil pod Británii, nezávislost získal až v prosinci 1963, a teprve na jaře 1964 vznikla Tanzanie. Jděte ale ještě dál – na trh s otroky. Na jeho místě nyní stojí Anglikánská katedrála, ale smutné dějiny stále připomíná památník otroctví s několika postavami spojenými řetězem. Otroctví tu bylo zakázáno v roce 1873, a ve stejný rok byl položen základní kámen katedrály.

Kam ještě (ne)vyrazit

Pokud vás někdo přemluví k výletu na Prison Island, vydejte se sem spíš šnorchlovat. Ostatně právě tato aktivita patří díky velmi výrazným zanzibarským odlivům k nejoblíbenějším. Bohužel hlavním cílem Prison Islandu bývá želví rezervace, kde ale nikdo moc nedbá na komfort zvířat – lidé na velké tvory bez omezení sahají i sedají a průvodcům to připadá spíš legrační. Také vás tu dovedou do bývalého vězení, o němž ale ve skutečnosti nikdo neví, zda tu někdy doopravdy bylo. „Raději se vydejte na jednu z farem s kořením, což je fascinující podívaná, protože se tu dozvíte, jak vlastně vypadá koření, když ještě roste na stromě či keři. Místní koření je také jedním z nejoblíbenějších a zároveň nejužitečnějších suvenýrů,“ doporučuje Řezníčková.

Kam na pláž?

Pokud chcete klasickou dovolenou, během níž budete dlouhé dny relaxovat na pláži a koupat se v moři, je jasnou volbou sever ostrova, tedy Nungwi. Najdete tu všechny druhy ubytování, od luxusních resortů po spíš batůžkářské bungalovy. „Je to perfektní způsob, jak se na podzim či v zimě ohřát. Navíc tou dobou už bychom měli cestovat bez větších omezení a zájezdy už jsou v prodeji,“ říká Andrea Řezníčková. Například úžasný čtyřhvězdičkový Palumbo Reef Resort, kde najdete veškerý komfort i soukromí, nyní nabízí ubytování za akční cenu začínající na necelých 36 tisících za osobu na 13 dní light all inclusive.

Oblíbená je také oblast Paje na východě ostrova, kde to především večer trochu víc žije. Počítejte ale s tím, že tady jsou mnohem zmíněné přílivy a odlivy patrnější, moře tu ustoupí klidně i o půl kilometru, takže na koupání to pak moc není. Na druhou stranu po něm ale zbydou malé „bazénky“, v nichž můžete pozorovat mořské živočichy i bez jakéhokoli potápěčského vybavení.

Přestože místní bělostné pláže patří k těm nejkrásnějším, a tak tyrkysové moře jako tady asi také hned tak nepotkáte, byla by škoda strávit všechen čas jen na pláži či v resortu. Teprve za jeho branami totiž začíná ta pravá Afrika, kde je průměrný měsíční plat (když už někdo má práci) 100 dolarů a kde spousta lidí nemá například boty, protože jsou prostě moc drahé.

Země je známá velkou korupcí, a tak bohužel jen tím, že sem přijedete, zaplatíte na letišti vízum a podpoříte cestovní ruch, obyčejným lidem moc nepomůžete. Bez výčitek si tedy zajděte do jejich vesnice a kupte si třeba pár náramků či obrázků, které sami vytvářejí. Většinou tu umí i pár anglických frází, a tak jim věnujte chvíli a vyprávějte třeba o tom, že v Česku je tou dobou možná sníh,“ radí Řezníčková, na co je dobré myslet během vaší příští exotické dovolené uprostřed zimy. „Právě díky své rozmanitosti, různým typům zážitků a překrásným scenériím patří Zanzibar každoročně mezi nejvyhledávanější zimní destinace, které cestovatelé u agentury Invia kupují.

Více z rubriky Moře

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.