Jarní očistu prováděli už naši předci; postní doba zbavila tělo škodlivin, očistila mysl a připravila člověka na aktivní roční sezonu. Po únavné zimě, kdy naše pleť navíc trpěla pod rouškami a respirátory, bychom si podobný rituál měli dopřát i my. Skvělým pomocníkem nám bude rhassoul (nebo také ghassoul: z arabského slova ghassala – čistit).
Marocký rhassoul je zjednodušeně jíl, který se usazoval před mnoha miliony let v moři na území dnešního pohoří Atlas. Po vytěžení se suší na slunci, až dosáhne požadované konzistence podobné prášku, který doslova překypuje stopovými prvky a minerálními látkami. Už ve starověkém Egyptě znali jeho léčivé vlastnosti a používali jej v medicíně i pro kosmetické účely. Rhassoul dokonale čistí pleť, zbavuje ji toxinů a navrací jí zdravý tonus. Použití je snadné, stačí prášek smíchat s vodou, ve které lehce nabobtná. Pokud máte sušší pleť, přidejte pár kapek svého oblíbeného pleje.
Každému vyhovuje jiná konzistence. Řidší se hodí k oplachování, hutnější pasta má vlastnosti pleťové masky. Marocké ženy používají rhassoul ve formě mýdla, peelingu nebo obkladu na zmírnění ekzémů, pigmentových skvrn a jiných kožních problémů. Tradiční využití má také jako šampon, své téměř zázračné účinky prokáže na podrážděné a přecitlivělé vlasové pokožce nebo při nadměrném maštění vlasů. Vymytí husté jílové kaše zejména z dlouhých vlasů chvilku trvá, chce to trpělivost, odměnou jsou však lehce natužené, výrazně lesklé vlasy, a to stojí za to.
Co rhassoul neumí: vyléčit lupénku. V kombinaci s černuchovým olejem ale dokáže zklidnit její ložiska a zmírnit nepříjemné svědění. Velmi účinný je u lehčích forem akné, tam zasahuje spolehlivě, rychle a skvěle.