Mýdlárna Rubens: Také občas toužíte nahlédnout někam, kam běžně není přístup?

Pojďte se podívat, jak probíhá manufakturní proces výroby mýdla. Manu facere latinsky znamená „pracovat rukama“ a manufaktura je dílna, v níž každý pracovník provádí jen dílčí úkony bez významného využití strojů. Nevýhodou je, že takovým způsobem toho vyrobíte celkem málo, výhodou zase, že nad každým kusem máte stoprocentní kontrolu.
V Mýdlárně Rubens vyrábějí mýdla a kosmetiku pouze z přírodních ingrediencí, a ty občas mívají své rozmary. Sklidíte bylinky trochu dřív nebo později než obvykle, a hned se změní jejich vlastnosti. Při lisování olejů se zase často ukáže, jak změny počasí a prostředí ovlivnily sklizeň plodin. „Učí nás to respektovat přírodu a její zákony, vnímat drobné odlišnosti a přizpůsobovat jim výrobu,“ říká majitelka mýdlárny Miloslava Hrachovcová.

Vstupme s ní do první místnosti, kde to všechno začíná.

Varna
Zde najdeme vše potřebné k výrobě. Výtažky z bylin v tmavém skle, bylinné olejové maceráty zase v čirém s patentním uzávěrem. Sušené květy, listy a kořeny českých bylin odpočívají v papírových pytlích, zpod stolů vykukují barely rostlinných olejů dovezených z dalekých krajin. To vše trpělivě čeká na zpracování v nerezových hrncích, skleněných miskách, za pomoci pipet, odměrek, dřevěných forem, teploměrů, vařičů, pH metrů a inkubátorů. Výrobce samozřejmě nesmí zapomenout na váhy, a pak už jen zapojí šikovné ruce.

Inkubátor se otvírá až druhý den. Je v tom trocha napětí – proběhl proces zmýdelnění správně?

Potřebné ingredience namíchá v přesném poměru podle originální receptury. Za přísné kontroly teplot směs vlije do dřevěných forem v inkubátoru a chemický proces zmýdelnění může začít.

Sušárna
Z varny putují pláty čerstvě vyrobeného mýdla právě sem, do sušárny. Velikost mýdla určuje rozřezávací forma, která je pevná, tedy na každý tvar a velikost mýdla jiná, a pak už na řadu přichází ta pověstná „mravenčí práce“. Kostky mýdla putují do vodící lišty, kde lidská ruka za pomoci struny odřízne ze všech stran vykrystalizovaný louh.

Rozřezávací forma slouží k určení velikosti mýdla.

Je to první kontakt s čerstvě vyrobeným mýdlem a tudíž i první z mnoha následujících kontrol, zda je vše v pořádku, zda při výrobě nedošlo k nějakým skrytým problémům.
Očištěná mýdla putují do děrovaných přepravek, které zajišťují dostatečný přísun vzduchu a tepla. Každá přepravka je označena datem výroby a mýdla v nich schnou po dobu 5 až 8 týdnů.

V děrovaných přepravkách mýdla „zrají“ 5 až 8 týdnů.

A opět je každý kus ručně očištěn od ztvrdlých nerovností, zvážen a zkontrolován, zda při sušení nedošlo ke změnám ve struktuře. Výstupní razítko představuje ručně vyryté „R“ jako Rubens přímo do mýdla. A cesta pokračuje…

Balírna
K přírodním mýdlům neodmyslitelně patří obaly z přírodních materiálů. Proto když vstoupíte do této místnosti, ucítíte vůni dřeva, papíru a bavlny. Vyrábějí se z nich obaly, v nichž to mýdlům Rubens sluší nejvíce.

Nesuď mýdlo podle obalu. V Mýdlárně Rubens je schválně balí do obyčejných papírových sáčků.

Zakladatelce mýdlárny záleží na ochraně životního prostředí a je tedy potěšena, když zákazníci nejčastěji sahají po mýdle zabaleném v papírovém lékárenském sáčku. Ten nevypadá vůbec zajímavě či reprezentativně, ale zákazníci správně vnímají, že to důležité se skrývá uvnitř. Je to přírodní mýdlo Rubens vyrobené s opravdovou láskou.

Související články
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz