Sociální sítě
Nahoru

Na cestě po Rakousku: Když milujete kolo, historii a přírodu…

Desítky jezer, stovky vinařů, 1183 hradů a zámků a tisíce kilometrů cyklostezek. Rakousko patří mezi nejoblíbenější zahraniční destinace Čechů. A to nejen na lyže. Poslední dobou zažívá boom cykloturistika. Jde doslova o rakouský cyklo-ráj ve znamení okouzlující přírody, historie i gastronomie. Více se dozvíte na webu.

Rakousko v číslech:

60 % rozlohy Rakouska připadá na hornatá území. Nížiny se nacházejí zejména kolem Dunaje, největší rakouské řeky. ¾ celkové produkce rakouských vín tvoří bílá vína. Vinohrady se rozkládají v nadmořské výšce 200–400 m n. m. Výjimkou jsou vinice ve Štýrsku, kde se nachází i ve výšce 600 m n. m. Už před 2000 lety se v údolí Innu choval Tyrolský šedý skot, velice staré a velice odolné místní plemeno skotu.

83 878,99 km² (113. na světě) je rozloha Rakouska, kde žije 8 701 653 obyvatel v devíti spolkových zemích. Z téměř 100 % pochází voda v Rakousku z čistých pramenů a podzemní vody.

Nastává – snad – doba „postcovidová“ a blíží se léto. Kam vyrazit na dovolenou? Co třeba do přírody, na kola? Ve spolupráci s odborníky na cestovní ruch jsme připravili Speciál na téma cykloturistika v Rakousku a 14 výjimečných tras (okruhů).

 

1. DRÁVSKÁ CYKLOSTEZKA

Start: Toblach (Již. Tyrolsko)
Cíl: Varaždin (Chorvatsko)
Doba jízdy:    10 dní
Trasa: 510 km
Obtížnost: lehká
Povrch: asfalt, štěrk
Kategorie: řeky & jezera

 

Jednou z nejznámějších rakouských cyklostezek je Drávská cyklostezka (Drauradweg) o délce asi 510 kilometrů. V roce 2019 byla cyklostezka oceněna Všeobecným německým cyklistickým klubem ADFC (Allgemeiner Deutscher Fahrradclub) jako kvalitní pětihvězdičková trasa a jízda na ní je opravdový zážitek.

Výchozím bodem cyklostezky vedoucí podél jižní strany Alp a řeky Drávy je Itálie – Jižní Tyrolsko, oblast Drei Zinnen (Toblach, Dolomity). První etapa vede do Lienzu ve východním Tyrolsku, poté se pokračuje dále do Spittalu a Villachu v Korutanech. Odtud vede cesta nejprve do krásného údolí Rosental a pak historickým údolím Jauntal až do příhraničních měst Lavamünd a Dravograd. Další zastávkou je slovinské univerzitní město Maribor. Tady začíná Panonská nížina a trasa končí u Varaždinu v Chorvatsku.

Cyklostezka je v obou směrech perfektně značená a vede z velké části rovinatým terénem. Cyklisté si tak mohou vychutnat okolní přírodu. Vzhledem k tomu, že poblíž celé trasy vede železniční spojení, je možné jet některé úseky vlakem. Drávská cyklostezka je ale připravená i z kulinářského hlediska – těší se zde na vás 50 různých restaurací.

 

2. PODUNAJSKÁ CYKLOSTEZKA

Start: Pasov (Německo)
Cíl: Bratislava (Slovensko)
Doba jízdy: 7 dní
Trasa: 381 km/395 km (severní/jižní břeh)
Obtížnost: lehká
Povrch: asfalt
Kategorie: řeky & jezera, gastronomie & kultura

Dunaj se dá zažít i ze břehu – ze sedla kola. Řeka v Horním Rakousku je hlavní tepnou Evropy a Dunajská cyklostezka Donauradweg zase kultovní trasou, která patří mezi nejoblíbenější a nejpříjemnější cyklostezky vůbec.

Kopíruje veletok Dunaje z Německa přes Rakousko až do Maďarska/Slovenska. Je klidná, romantická a přece pestrá.

Hornorakouský úsek začíná východně od Pasova kulturní lahůdkou, klášterem Engelszell, jediným trapistickým klášterem v Rakousku.

Veletok Dunaje se pak dere mezi zalesněnými pobřežními svahy a v úseku Schlögenské smyčky ho podloží nutí vystřihnout dvě prudké zatáčky, což zajišťuje nádhernou přírodní podívanou. Cyklostezka vede okolo tajuplných zřícenin hradu města plného historie – Eferdingu – a kolem kláštera Wilhering, a potom lehce klesá do hlavního města Horního Rakouska a Hlavního evropského města kultury z roku 2009 – Lince. Chybět nemůže romantické ani městečko Grein.

Podunajská cyklostezka už přes 30 let patří k nejoblíbenějším trasám Evropy. A především rodiny ocení malé převýšení a trasu převážně mimo provoz mezi Pasovem a Bratislavou. Po cestě leží řada klášterů a pevností, hradů a zřícenin, malebné vesnice a stará tržiště. Komfortní zážitek zaručí i vynikající infrastruktura, prvotřídní hotely a penziony (50 podniků Bett+Bike ADFC) i cykloservisy a půjčovny kol.

 

3. ENNSKÁ CYKLOSTEZKA

Start: Flachauwink
Cíl: Enns
Doba jízdy:    6 dní
Trasa: 263 km
Obtížnost: střední
Povrch: asfalt, štěrk
Kategorie: řeky & jezera

Ennská cyklostezka patří k nejkrásnějším alpským trasám (R7), ale protože vede přes tři spolkové země – Salcbursko, Štýrsko a Horní Rakousko –, je i poměrně náročná.

V první části trasy vás ohromí alpský horský svět se svými úchvatnými aspekty, ve druhé etapě se pozornost zaměří na čím dál tím poklidnější řeku Enns.

Trasa začíná v 1026 metrech nad mořem v salcburském Flachauwinkl na úpatí Nízkých Taur. Trasa vede kolem majestátní hory Grimming v rekreační oblasti Schladming-Dachstein, přes romantický zámek Trautenfels k benediktýnskému klášteru Admont s největší klášterní knihovnou na světě. Pak na cyklisty čeká Národní park Gesäuse, asi nejobdivuhodnější část hučící řeky Enns. Většina z 263 km cesty vede přes divoké potoky, snové vesnice a historická města jako Dachstein, Radstadt, Schladming nebo Steyr až po konečný Enns.

 

4. EUROVELO 9

Start: Břeclav (Česko)
Cíl: Maribor (Slovinsko)
Doba jízdy: 8–9 dní
Trasa: 434 km v Rakousku
Obtížnost: střední
Povrch: asfalt, štěrk
Kategorie: gastronomie & kultura

Evropská dálková cyklotrasa slibuje nezapomenutelný cestovatelský i adrenalinový požitek napříč střední a východní Evropou. Rakouská část přitom patří k nejrozmanitějším dálkovým cyklotrasám, nabízejících poznání terénu Dolního Rakouska, Vídně a Štýrska. Zdejší romantické vinice, panoramatické výhledy na Vídeňské Alpy nebo kulturní dědictví našich předků a četné termální prameny k relaxačním projížďkám přímo svádějí.

 

5. VELKÝ KORUTANSKÝ JEZERNÍ OKRUH

Start/cíl: např. Villach (okruh)
Doba jízdy: 5–8 etap, každá etapa cca 4 hodiny
Trasa: 340 km (5–8 etap)
Obtížnost: lehká až střední
Povrch: asfalt, štěrk
Kategorie: řeky & jezera

Tohle je naprosté cyklistické potěšení. Velký korutanský jezerní okruh zavede cyklisty k 10 nejkrásnějším jezerům s možností koupání v Korutanech a ukáže jim krajinu podél břehu řek Dráva a Gail. Začít je možné kdekoliv – z pohledu dopravy je výhodná poloha města Villach na řece Drávě. Většinou rovinatá trasa vede po samostatných, skvěle značených cyklostezkách či po málo frekventovaných silnicích. Kdo si chce po cestě dobře pochutnat a užít si koupání a památky, měl by si na trasu vyhradit osm dnů. Je možná i kratší varianta, která zabere 3–4 dny. Podél trasy leží ubytování všech cenových kategorií a také systém půjčoven kol, který funguje napříč regiony.

  

6. INNSKÁ CYKLOSTEZKA

Start: Maloja (Švýcarsko)
Cíl: Pasov (Německo)
Doba jízdy: 10–12 dní
Trasa: 520 km
Obtížnost: lehká
Povrch: asfalt, štěrk
Kategorie: řeky & jezera

Cyklostezka vedoucí ze Švýcarska přes Rakousko až do Německa nabízí dobrodružství i pro rodiny s dětmi. Majestátně čnící třítisícovky společně s turistickými středisky jako St. Moritz, Pontresina nebo Scuol jsou jen střípky v působivé mozaice cyklistických zážitků. Trasa z Tyrolska slibuje převážně rovný terén podél břehů řeky Innu, a to až k ústí do Dunaje u Pasova. Na mírné stoupání narazíte pouze v prvním úseku ve Švýcarsku. Pod heslem „Poznávání tyrolských hor a kultury na kole“ je možné si vychutnat nejen četná a působivá horská panoramata, ale především poznat historii mnoha měst a přírodních krás.

 

7. IRON CURTAIN TRAIL

Start: Gmünd
Cíl: Inzenhof
Doba jízdy: 36–41 h čistého času, 18 etap
Trasa: cca 700 km
Obtížnost: snadná, střední a náročná
Povrch: asfalt, štěrk
Kategorie: gastronomie & kultura

Cyklostezka Iron Curtain Trail je cestou do minulosti. Jde o pouhý úsek trasy celoevropského EuroVelo 13, jejíž celková délka 7650 km prochází od Finska až po Černé moře.

Iron Curtain trail začíná v dolnorakouském Gmündu a kromě nejsevernější viničné trati Rakouska v Litschau, vřesoviště ve Schremsu a vinic kolem Retzu se trasa „vydává“ po stopách železné opony.

Pak následuje 405 kilometrů ze zeleného Waldviertelu až do chutného Weinviertelu – při tom střídavě protíná hranici s Českou republikou – až do slovenské Bratislavy. Kousek za Bratislavou v Kittsee začíná burgenlandská část stezky, která se na více než 290 kilometrech klikatí rovinatou krajinou oblasti Seewinkel a národním parkem Neusiedler See-Fertö až do Inzenhofu, což je také cíl.

  

8. KITZBÜHELSKÉ ALPY

Místo: Kitzbühelské Alpy, cykloregion
Trasa: více než 1000 km, více než 70 tras
Obtížnost: lehká až střední
Povrch: asfalt, štěrk
Kategorie: gastronomie & kultura

Destinaci protkanou zelenající se krajinou s malebnými městečky, lemovanou výčnělky hor, si v letních měsících zamilujete. Kitzbühelské Alpy mají moc turisty doslova omráčit. Pro milovníky adrenalinu je zde připraveno 4000 km značených vyhovujících horským kolům, přičemž nechybí ani vyjížďky na Hahnenkamm (1712 m n. m.) nebo Kitzbüheler Horn (1996 m n. m.). Rekreačním cyklistům jsou naproti tomu určeny nenáročné trasy v údolí. Pro zcela pohodlné vychutnávání přírody můžete využít lanovku a krajinu pozorovat přímo z horských hřebenů. Region nabízí i mnoho cyklistických akcí nebo bezplatnou jízdu s bonusovou kartou.

 

9. MURSKÁ CYKLOSTEZKA

Start: Národní park Vysoké Taury
Cíl: Bad Radkersburg
Doba jízdy: 8 dní
Trasa: 356 km
Obtížnost: lehká až střední
Povrch: asfalt, štěrk
Kategorie: řeky & jezera, gastronomie

Cyklostezka údolím řeky Mur patří ke gastronomickým lahůdkám Rakouska. Její neobyčejnost spočívá především v rozmanitosti – line se nejen impozantní přírodou, v níž je možné spatřit až 200 druhů ptactva, ale především kolem starobylých statků a horských masivů. Jedinečný požitek začíná v národním parku Vysoké Taury, pokračuje přes hlavní město kultury Graz, jehož historické centrum je zapsáno na seznam UNESCO, a končí v regionu vína, který nabízí mnoho termálních lázní.

 

10. CYKLOSTEZKA KOLEM NEZIDERSKÉHO JEZERA

Start/cíl: Neusiedl am See (okruh, je možné si trasu upravit)
Doba jízdy: 1–3 dny
Trasa: 125 km
Obtížnost: lehká až střední
Povrch: asfalt
Kategorie: řeky & jezera, gastronomie & kultura

Neziderská cyklostezka je ve světě cyklistů známá coby držitelka pěti hvězdiček od certifikačního programu německé cyklistické asociace ADFC. Pro kouzelný krajinný ráz a vytříbené gastronomické speciality patří k jedněm z nejoblíbenějších v regionu. Trasa vede z městečka Neusiedl am See přes Weiden am See k východní straně jezera a končí u Národního parku Neusiedler See. Vyniká také příjemnou délkou 125 km, přičemž její rovinatý profil zaujme děti, rekreační cyklisty i jedince, kteří propadli kouzlu elektrokol. K unikátním designovým prvkům zde patří odpočívadla, jejichž stylové přístřešky proti větru a rákosové kopule dokonale odstíní a ochrání před větrem i deštěm. Kdo by i přes všechna lákadla zatoužil si požitek o něco zkrátit, může mezi Illmitzem a Mörbischem využít cyklopřívozu. 

 

11. PARADIESROUTE JIŽNÍ BURGENLAND

Start/cíl: Oberwart (okružní trasa)
Doba jízdy: 6 dní
Trasa: 260 km
Obtížnost: lehká až střední
Povrch: 95 % asfalt, štěrk
Kategorie: gastronomie & kultura

Celých 300 slunných dní v roce, mírně kopcovitá krajina a rozlehlá síť cyklostezek dělají z Jižního Burgenlandu ráj cyklistů. Okružní trasa, již si nejvíce vychutnáte na elektrokole, vás provede třemi národními parky – krajinou protkanou řadou potoků a jezer s bohatým kulturním dědictvím v podobě hradů a zámků. Elektrokola je však možné si vypůjčit přímo na místě. A adrenalinový zážitek si tak rozdělit. „Rajská cyklostezka“ rovněž láká k ochutnání místních delikates, ať už zatoužíte po sklence dobrého vína, či regionálních specialitách.

 

12. TAURSKÁ CYKLOSTEZKA

Start: Krimml
Cíl: Pasov (Německo)
Doba jízdy: 7 dní
Trasa: 310 km
Obtížnost: lehká
Povrch: 80 % asfalt, štěrk
Kategorie: řeky & jezera

V městečku, kde vyzývavě burácejí nejvyšší vodopády v Evropě, se ukrývá výchozí bod Taurské cyklostezky. Ještě před samotným začátkem na vás bude čekat povzbuzující ochlazení a rovněž nevídaný pohled do ústí Krimmelských vodopádů. Pro svou lehkou obtížnost je cyklostezka vhodná jako zážitek pro rodiny s dětmi nebo relaxační cyklisty. Převážně asfaltový povrch láká k využití trekingových kol či tzv. „gravel bike“. Zatímco první varianta trasy vede přes Salcbursko a Horní Rakousko do pohraničního města Pasov v Německu, druhá – o něco kratší – nabízí okružní zážitek s malou zajížďkou do Německa.

  

13. TRAISENTALSKÁ CYKLOSTEZKA

Start: Traismauer
Cíl: Mariazell
Doba jízdy:    7,5 h
Trasa: 107 km
Obtížnost: střední
Povrch: asfalt
Kategorie: řeky & jezera

Jedna z mála poutních cyklostezek v Rakousku vás v pozvolném tempu zavede k jednomu největších poutních míst ve střední Evropě – Mariazellské bazilice. Na samém začátku se připravte na mírné kopce, avšak působivě lemované vinicemi. Následně projedete kolem kláštera Göttweig a augustiniánského mužského kláštera Herzogenburg až do okouzlujícího historického nitra městečka St. Pölten. Zdejší barokní domy a netradičně pojatá architektura hrdě konkurují moderním stavbám a vytvářejí neopakovatelnou podívanou. Do posledního detailu je propracována také dopravní infrastruktura – železnice Mariazellerbahn, Traisentalbahn a tzv. Radtramper-Bus totiž cyklistům zajišťují dostatečnou flexibilitu pohybu.

 

14. CYKLOSTEZKA ŠTÝRSKOU VINAŘSKOU OBLASTÍ

Start/cíl: Leibnitz v Jižním Štýrsku (okružní trasa)
Doba jízdy: 8–9 dní
Trasa: 403 km
Obtížnost: lehká až střední
Povrch: asfalt, štěrk
Kategorie: gastronomie & kultura

Uprostřed vinic a jabloňových sadů v doprovodu dechberoucích panoramat si budete připadat jako v pohádce. Na této cyklistické trase si přijde na své pravděpodobně každý – ať už zatouží po poznávání kulturních pokladů, či obdivování zdejších vinařských klenotů. Začít můžete kdekoli – v Grazu, Hartbergu, Radkersburgu nebo Leibnitzu. Mnohé obce a města však spojuje hustá železniční síť, trasu je proto možné rozdělit do několika výletů či dovolených. Stezka následně vede přírodními parky Pöllauer Tal a Südsteiermark. K dispozici je přitom hned několik půjčoven elektrokol. Příjemným bonusem je karta Genusscard, s níž při ubytování v jednom ze 160 zařízení získáte volný vstup do 200 výletních cílů v celé oblasti.

 

 

Více z rubriky Travel

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.