Sociální sítě
Nahoru

Připraveno závodit: Nové Porsche 718 GT4 RS Clubsport

Na autosalonu v Los Angeles Porsche představuje vůz třidy GT4 pro klientský závodní program.

Nové Porsche 718 Cayman GT4 RS Clubsport je zde. Závodní vůz, vycházející z produkčního modelu 718 Cayman GT4 RS, slaví v LA světovou premiéru.

Okruhový sportovní vůz s motorem uprostřed staví zejména na pohonné jednotce, která je jeho nejvýraznější změnou. Vysokootáčkový šestiválec boxer objemu 4.0 litru vychází z agregátu typu 911 GT3 Cup a v aktuálně nejsilnějším závodním modelu řady Caymann dosahuje výkonu 368 kW (500 koní). Předchůdce tak novinka se signifikantně rozšířenou stavbou překonává o 55 kW (75 k).

Nebyl by to samozřejmě jen motor, který novinku odlišuje. Nová je také sedmistupňová dvouspojková samočinná převodovka PDK s kratšími převody (dříve jen 6 stupňů). V závislosti na druhu trati je pak novinka schopná zajíždět o dobré 2 % rychlejší časy než předchůdce. Homologované vozidlo, plně připraveno pro závodní nasazení, lze bez dalších úprav provozovat v závodních seriálech SRO po celém světě. Základní cena byla stanovena na 196 000 eur bez daně.

Do vývoje modelu Clubsport jsme začlenili zkušenosti a přání zákazníků, kterým se snažíme léta naslouchat,“ vysvětluje Michael Dreiser, vedoucí prodeje Porsche Motorsport.

Lepší okruhové časy v kombinaci se zlepšenou ovladatelností znamenají, že naši klienti dostanou velmi konkurenceschopný produkt pro závody v kategorii GT4 pro další roky,“ dodává Dreiser. Porsche nabídlo odpovídající model pro třídu klientských závodů GT4 již v roce 2016, když přišlo s typem Cayman GT4 Clubsport generace 981.

Byl to úspěšný vůz, kterého do roku 2018 vzniklo 421 kusů. V roce 2019 pak debutoval nástupce bazírující na 718 Cayman GT4, který úspěch u zákazníků dále rozvinul: doposud jich oslovil přibližně 500.

Vysoká poptávka a s ní související sukces celého klientského programu Porsche je způsobem nejen samotnými kvalitami vozu, ale také poměrně nízkými provozními náklady. Porsche hojně využívá robustních sériových technologií spárovaných se specifickými závodními komponenty, což ve finále snižuje nákladovou složku pro zákaznické týmy.

Nový model 718 Cayman GT4 RS Clubsport v této strategii pokračuje, což dále zvyšuje jeho konkurenceschopnost. Plochý šestiválec kubatury 4.0 litru s výkonem 368 kW (500 k), pocházející z většího 911 GT3 Cup, převyšuje 3.8litrový agregát předešlého modelu o téměř 18 procent. Díky optimalizovanému sání dosahuje největšího výkonu o 800 otáček výš – při 8300/min. Omezovač potom zasahuje v 9000/min. Maximum točivého momentu 465 newtonmetrů (dříve 425 Nm) je naopak dosaženo již při 6000/min (u předchůdce 6600/min). Efektem je potom mnohem širší pásmo využitelných otáček a lepší momentová křivka, což usnadňuje profesionálním i amatérským pilotům samotné závodění.

115 litrů je vůz připraven také pro vytrvalostní podniky. Navíc Porsche Motorsport pro GT4 RS Clubsport připravilo dva výfukové systémy, které umožňují soutěžit i na tratích s přísnějšími hlukovými limity. Nový závodní vůz je připraven také pro instalaci přídavných světlometů či přídavných otvorů pro tankování, které jsou potřebné například v nočních vytrvalostních závodech.

Více z rubriky Auta

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.