Sociální sítě
Nahoru

Skutečný domov Sáblíkové: jihotyrolské Collalbo

Až se bude hledat tajemství nezdolné síly rychlobruslařské divy Martiny Sáblíkové, nemělo by zůstat opomenuto jihotyrolské Collalbo na severu Itálie. Její druhý domov, z něhož vyrazila i do Pekingu.

Letos sice na zdejší dráze utrpěla vážné a nepříjemné zranění, ale ani po krátkém pobytu v bolzanské nemocnici ji neopustila a dokončila zde celou přípravu. I to svědčí o nebývalé vzájemné náklonnosti.

Roman Trojen, dlouholetý ředitel místní Ritten Areny, vzpomíná, jak si poprvé zapsal Sáblíkovou do paměti. „Vím to přesně. V roce 2007 jsme tady měli první mistrovství Evropy. Přestože jsem se později dozvěděl, že tu už předtím trénovala, nepoznal jsem ji. Ale najednou tady vyhrála trojku i pětku, navíc v dráhových rekordech. Tím si řekla o pozornost, že už jsem ji nikdy nepřehlédl,“ usmívá se.

Od té doby získala tři zlaté olympijské medaile, jedenadvacet titulů mistryně světa a stala se jednou z nejlepších rychlobruslařek všech dob. Šéf bruslařského stadionu ale připomene a ocení, že se mnoho nezměnila. „Řekl bych, že zůstává pořád nohama na zemi. Vždycky je příjemná a přátelská, zrovna tohle podle mě hodně vypovídá o charakteru. Nemá ani speciální požadavky. Chce jen rychlý led a pěkné počasí. A to my umíme zajistit. Dokonce ani teď, po návratu z nemocnice, nechtěla nic navíc. Byli jsme až překvapení, jak rychle se zvládla vrátit do plné práce.“

Collalbo, německy Klobenstein, je hlavní částí obce Ritten/Renon. Leží jen pár kilometrů severovýchodně od jihotyrolské metropole Bolzana jako konečná stanice úzkorozchodné Rittnerbahn. Už v minulosti si ho vybrali jako výletní místo bolzanští šlechtici anebo významný psychoanalytik Sigmund Freud.

Zdejší náhorní plošina, rozkládající se ve výšce mezi 1100 a 1200 metry nad mořem, nabízí místní unikátní jílové pyramidy s kamennými klobouky, zříceninu hradu Castelpietro, ale hlavně nádherné výhledy na okolní horská panoramata. V zimě se dá využít rodinný lyžařský areál Rittner Horn ski area s 15 km sjezdovek nebo běžecké tratě i sáňkařský tobogán.

Sáblíková a její tým vždycky bydlí na stejném místě v apartmánech Spöglerhotels a většinou mají přesně daný program. „Starají se sami o sebe, ani přesně nevím, kolik volného času jim zbývá mezi přípravou na ledě a na suchu. Ale určitě se chodí aspoň projít tady do okolí, vyvětrat se a užít si místní krásné okolí,“ vypráví ředitel Trojen.

Pro mě je to srdeční záležitost. Já jsem tady vyhrála svůj první závod v kariéře. Jsem hrozně ráda, že se sem můžu vracet a můžu zde trénovat a závodit,“ připomene občas v rozhovorech sama rychlobruslařka. „Tolik času jako tady netrávím ani doma. Do České republiky si jezdím akorát přeprat a vzít jiné věci. Lidé jsou tu milí a místní příroda je balzám.

Za dlouhé roky už zde našla i přátele. Lorenz Wenter, ledař z haly, který vede i místní klub, je asi tím nejbližším. V létě se společně obvykle scházejí na barbecue. Ostatně k dobrým vztahům přispívá i znalost jazyka. „Mluvíme německy a Martina to zvládá velice dobře,“ chválí ji místní. Loni také trénovala společně s italským reprezentačním týmem, především jeho hvězdou Francescou Lollobrigidou.

Často se tu potkávaly, občas si vypomohly s nějakým materiálem. A teď začaly i společně trénovat, což oběma určitě pomůže.“ Na světovém poháru v Calgary v prosinci 2021 vyhrála závod na 3000 metrů Lollobrigida a Sáblíková byla třetí…

Lidé z Collalba a okolí už Martinu Sáblíkovou a další členy jejího týmu dobře znají, oceňují její pracovitost a úspěchy. „Často hnedle zrána šlapou na kole na Rittner Horn, toho si nemůžete nevšimnout,“ ukazuje Lorenz Wenter. Není divu, že už dostala i ocenění zdejšího bruslařského klubu za zásluhy o region i tento sport.

V této souvislosti jen vzpomeňte, kolik českých politiků a sportovních funkcionářů slibovalo postavit pro ni v Česku aspoň jednu regulérní rychlobruslařskou dráhu… „Jsme velmi pyšní na to, že se tu cítí jako doma taková významná osobnost,“ potvrzuje Roman Trojen z Collalba. „A na olympiádě v Číně ji všichni budeme zase držet palce.

Více z rubriky Sport

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.