Dnes najdete v obchodech kromě obyčejných šroubů a hřebíků nepřeberné množství spojovacích materiálů. Víte, že výběrem těch správných můžete ušetřit čas i peníze? Poradíme vám, k čemu se hodí vrut, na co použít nýt a kdy sáhnout po lepidlu.
1. Šrouby
Šroub je asi nejběžnější spojovací materiál, který se běžně používá u snadno rozebíratelných spojů. Existují doslova desítky různých druhů, přičemž každý je vhodný k něčemu jinému. Zpravidla ale už podle názvu poznáte, v jakých situacích konkrétní šroub použít. Například:
- šroub do dřevotřísky,
- betonový šroub,
- montážní šroub s vrtákem,
- střešní šroub,
- nábytkový šroub.
2. Vruty
Vruty jsou ideální ke spojování měkčích materiálů, u kterých lze snadno vyříznout závit, jako je například dřevo. Protože rovněž vytvářejí snadno rozebíratelný spoj, používají se například při stavbě střech.
3. Hřebíky
Hřebíky patří společně se šrouby k základním spojovacím materiálům. Při manipulaci s nimi vám stačí kladivo, kterým hřebík zatlučete do měkčího materiálu (nejčastěji do dřeva). Tím vznikne těžce rozebíratelný spoj. Hřebík odstraníte jedině kleštěmi, případně kladivem s vytahovákem hřebíků, a hrubou sílou.
4. Nýty
Na rozdíl od šroubů a vrutů vytvářejí nýty nerozebíratelný spoj. Hodí se pro trvalé spojení materiálů, jako je železo nebo plech.
Poznámka: Přestože jsou nýty nerozebíratelným spojovacím materiálem, můžete je vyndat za pomoci vrtačky. Spoj tím ale zničíte.
5. Lepidlo
Mezi spojovací materiály se řadí také lepidlo a různé druhy pryskyřic, které vytvářejí trvalé spoje. Při pokusu o jejich rozebrání velmi pravděpodobně dojde k poškození materiálu. Proto lepidla používejte s rozvahou.