Sociální sítě
Nahoru

Objevte zapomenutá místa v jižních Čechách

Seriál Počesku, produkovaný českou Toyotyou, který postupně přináší ty nejzajímavější výletní cíle po celé České republice, pokračuje a tentokrát se soustředí na zapomenutá a méně známá místa. Vydejte se s námi na pohádkové výlety po jižních Čechách.

Zbudovská Blata

Mezi městy Hluboká nad Vltavou, Vodňany a Blanským lesem. Se nacházejí vesničky Plástovice, Sedlec, Zbudov, Česká Lhota, ale i Dobčice či Strýčice? které tvoří takzvaná Zbudovská Blata.

Roztomilým starým chalupám, které opravdu jako by z pohádky vypadly, se říká selské baroko. A jeho centrem jsou takzvané blatské obce. Vyznačují se barevnými chalupami se zdobenými štíty, styl se však v každé vesnici trochu mění, a tak určitě stojí za to navštívit jich víc. A pokud by vás zajímalo, jak se v takových staveních žilo, začtěte se do knihy Karla Klostermanna Mlhy na Blatech, která se právě tady odehrává.

Kubatův pomník

Pokud vlastníte SUV praktických rozměrů, jakým je Toyota Corolla Cross, můžete projet zmíněné vesničky autem, ale část se jich dá projít také pěšky po velmi hezké zeleně značené trase. Z Jedna z tras začíná v Dívčicích, končí ve městě Zliv a vede také přes zmíněný Zbudov, přímo kolem Kubatova pomníku. Ve vesnici najdete i Kubatův původní statek. Zavzpomínejte si zde na statečného sedláka a lidového hrdinu, který se v 16. století vzepřel, když šlechta místním sedlákům zakázala využívat panské pozemky a byl za to popraven.

Karlův Hrádek

V hlubocké krajině je ukrytý také poklad Karla IV. Najdete ho nedaleko Purkarce a jedná se o pozůstatky původně reprezentativního sídla, které tu nechal český král a římský císař v polovině 14. století vystavět. Ovšem od roku 1370 už není o Karlově Hrádku žádná zmínka, a tak zřejmě od té doby chátral, až se z něj stala zřícenina. Vyrazte odhalit jeho tajemný příběh.

Potahová stezka

Z Týna nad Vltavou do Hněvkovic vede překrásná naučná stezka podél řeky, která má deset stanovišť s informacemi a herními prvky. Zábavnou formou se tak dozvíte, k čemu vlastně potahové stezky sloužily a jak přesně fungovaly. Pomáhaly totiž vracet vory a nákladní čluny zpět proti proudu, aby bylo možné je znovu naplnit zbožím a poslat po řece, kam bylo potřeba.

Soutok Vltavy a Lužnice

Soutok těchto dvou řek leží asi pět kilometrů za Týnem nad Vltavou a označují jej boží muka sv. Jana Nepomuckého, která zde byla postavena pravděpodobně na konci 18. století na ochranu proti povodni. Když budete stát na soutoku a dívat se po proudu řeky, po pravé ruce budete mít chráněné území – Přírodní památka Lužnice, které se rozkládá na 432 hektarech od Veselí nad Lužnicí až k soutoku. Na protějším břehu Vltavy leží obec Neznašov, ve které najdete zámek.

Více z rubriky Travel

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.