Sociální sítě
Nahoru

Nejlepší tuzemská vína vyhlášena

Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní přihlásilo 182 českých a moravských vinařů rekordních 1460 soutěžících vín.

Absolutním šampionem Krále vín se stal Ryzlink Vlašský – výběr z cibéb z  Vinařství Filip Mlýnek, které se nachází v Dolních Dunajovicích. Stejně taj přihlásilo nejlepší kolekci vín vinařství Filip Mlýnek. Nejvyšší bodové hodnocení, a to 93,8 bodů, pak získalo Chardonnay, konkrétně výběr z hroznů z Vinných sklepů Skalák v Kyjově.

Král vín je největší český vinařský projekt, který si klade za cíl propagovat kvalitní domácí vína, hledat mezi nimi ta nejlepší a také vzdělávat vínomilovnou veřejnost. Kromě vlastní vinařské soutěže jsou tak jeho součástí také tzv. Královské košty a Turné krále vín. V obou případech se jedná o degustační roadshow, přičemž Košty probíhají formu pultové degustace, většinou ve velkých hotelích pro stovky návštěvníků, kterým nabízejí cca 300 v soutěži nejlépe hodnocených vín.

Turné se naproti tomu koná většinou ve vinotékách a je určeno řádově desítkám návštěvníků, kteří ochutnají 15 nejúspěšnějších vín celé soutěže. Na podzim také vychází knížka, která shrnuje všechny důležité informace o soutěžních vínech a jejich tvůrcích.

Čtyři pětičlenné poroty složené z předních vinařů, sommeliérů a degustátorů hodnotí vína v celkem jedenácti kategoriích. Unikátním prvkem celého projektu je pak tzv. Mastertasting, kdy porota ve svém závěrečném sezení vybírá z vítězů jednotlivých kategorií tzv. Championa celé soutěže – a dělá to naživo, tedy před zraky návštěvníků a s komentářem moderátora.

Z výsledků letošního ročníku mám velikou radost,“ říká ředitel soutěže Branko Černý. „Je skvělé, že i v dnešní, ekonomicky ne zrovna jednoduché, době dalo Králi vín důvěru tolik domácích vinařů. Spousta z nich je s námi už mnoho let, ale letos navíc soutěžilo i 25 úplných nováčků. Kvalita soutěžních vzorků přitom stále stoupá. Letos totiž naše, zdůrazňuji velice přísné, poroty udělily celkem 98 velkých zlatých medailí vínům, která dosáhla 90 a více bodů ze 100 možných. Znovu se tak ukázalo, že naši domácí vinaři dokáží vyrobit vína světové úrovně,“ uzavírá své hodnocení ředitel soutěže Branko Černý.

Více z rubriky Gastro

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.