Sociální sítě
Nahoru

Galerie moderního umění v Hradci Králové oslavila 70 let a slaví dále

Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) si 30. listopadu tohoto roku připomněla 70. výročí od založení. U příležitosti svého jubilea připravila výstavu Hledá se mistrovské dílo představující více než 200 obrazů ze svých rozsáhlých sbírek. Výročí a význam galerie přišla připomenout a osobně pogratulovat náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Berdychová, primátorka města Hradec Králové Pavlína Springerová a řada dalších významných osobností Hradce Králové.

Tento den otevřela tato významná hradecká instituce své prostory zdarma a připravila sérii komentovaných prohlídek. Návštěvníci a zájem veřejnosti o předkládané výstavy je právě to stěžejní, co Galerii moderního umění oživuje a činí její aktivity smysluplnými. Do nového roku vstupuje s velkými plány.

Vydala a představí novou publikaci a provedla největší jednorázový nákup polského umění v České republice. Do svých prostor zve galerie i v době nadcházejícího adventu, kdy jako poděkování za přízeň všech bude základní a rodinné vstupné o polovinu sníženo. Je to i krok směrem k těm, kdo o návštěvě podobných prostor ještě neuvažoval. To, že se galerie snaží otevírat své prostory k využití pro širokou veřejnost dokládá i skutečnost, že vybudovala novou knihovnu, do které srdečně zve a kam sami návštěvníci mohou věnovat knihy týkající se umění.

Není důležité kolik let galerie slaví, přála bych nám všem, abychom i my v sedmdesáti měli takový glanc, jako právě galerie. Otevírá totiž srdce i oči nejenom nám Hradečákům. Přeji galerii i jejím spolupracovníkům hodně uměleckého štěstí, kreativního zdraví a vše nej do další sedmdesátky,“ uvádí Pavlína Springerová, primátorka města Hradec Králové.

Za Královehradecký kraj jako za zřizovatele galerie, který má tu čest tuto činnost vykovávat více jak dvacet let, bych ráda poděkovala za to, jakou galerii máme, za cestu, jakou jsme se vydali. Jako zřizovatel do činnosti galerie tolik nemluvíme, dáváme všem jejím skvělým pracovníkům jistou volnou ruku, a přitom se snažíme budovat důstojné zázemí. Galerii přeji, abychom i nadále tuto symbiózu byli schopni zachovat,“ uvádí Martina Berdychová, náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje.

K 70. výročí vznikla výstava Hledá se mistrovské dílo, která potrvá do 26. května 2024. Výstava nechává na návštěvnících, aby sami na základě svých preferencí vybrali to nejlepší dílo ze sbírky hradecké galerie. Každý návštěvník před vstupem do výstavního prostoru obdrží žetony pomocí, nichž může hlasovat tak, že vhodí svůj žeton do boxu před každým obrazem. Vystavená díla pokrývají období od konce 18. století až po současnost.

Více z rubriky Umění

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.