Čína oznámila objev největšího známého ložiska zlata na světě, jehož hodnota se odhaduje na více než 80 miliard dolarů. Ložisko se nachází v oblasti Wangu v centrální Číně a podle Geologického úřadu provincie Hunan by mohlo obsahovat více než 1 000 tun zlata.
V okrese Pingjiang v provincii Hunan bylo objeveno 40 zlatých žil – dlouhých a úzkých trhlin ve skalách vyplněných tímto kovem – v hloubce přibližně jednoho kilometru. Jen tyto skály samotné by mohly obsahovat až 300 tun zlata, přičemž se předpokládá, že hlubší vrstvy skrývají další zásoby.
Podle geologů vykazovaly mnohé navrtané vzorky skal viditelné zlato, což potvrdil i Chen Rulin, odborník na průzkum ložisek. Testovací vrty v okolí ložiska objevily další zlato, což naznačuje, že celkové zásoby mohou být ještě větší. Celkem by mohlo být na místě více než 1 000 tun tohoto drahého kovu. Při současných cenách by jeho hodnota přesahovala 600 miliard jüanů. Tato zpráva způsobila krátkodobý růst cen zlata na světových trzích, přesto zůstává jejich dlouhodobý vývoj kvůli geopolitickému napětí nejistý.
Objev má pro Čínu zásadní význam v souvislosti s rostoucí poptávkou po drahých kovech, kterou podporují globální ekonomické nejistoty. Podle Geologického institutu provincie Hunan tento nález výrazně přispěje k zabezpečení zdrojové soběstačnosti země. Zlatonosná oblast Wangu je považována za jedno z nejdůležitějších těžebních center v Číně, přičemž vláda investovala téměř 100 milionů jüanů do průzkumu minerálů v této lokalitě.
Čína je již nyní globálním lídrem v těžbě zlata, přičemž v roce 2023 vyprodukovala přibližně desetinu celosvětové těžby. Kromě zlata dominuje i těžbě kovů pro nové generace baterií a elektroniky a vede svět v exportu těžební technologie. Země také aktivně vyvíjí metody pro snižování emisí uhlíku v těžebním průmyslu, což posiluje její pozici technologického inovátora na globálním trhu.