Jaké umělecké komodity jsou sběratelsky či investorsky nejvyhledávanější? Kteří autoři jsou či bývali na výsluní zájmu kupujících? Kolik se utrácí v aukcích? A jak se vůbec trh se starožitným uměním proměnil od konce 90. let? Tyto a mnohé další otázky objasní podzimní veletrh starožitností Antique, který svým dalším pokračováním vstupuje do jubilejní třetí dekády.
30. veletrh ve svém podzimním tématu zvolil poutavé téma: zaměří se na vývoj situace na českém a zahraničním trhu s uměním a zmapuje chování sběratelů a investorů za posledních deset let. Podzimní přehlídka artefaktů a uměleckých směrů, včetně aktuálně nejvyhledávanějších komodit, se uskuteční ve dnech 8. – 11. listopadu ve výstavních prostorách pražské Novoměstské radnice.
„Stejně jako je tomu na jiných trzích, také trh s uměním se neustále mění a podléhá mírnějším či markantnějším změnám. V posledních letech se nacházíme v ekonomické krizi, která výraznou měrou ovlivňuje nejen ceny jednotlivých děl, ale rovněž chování a zájem ze strany sběratelů a investorů. Navzdory tomu aukční výsledky za poslední dvě sezóny dokazují, že zájem o nákup řady uměleckých komodit stále trvá. Ba dokonce v některých případech překonává očekávání. Podobně jako ve světě i u nás nejvyšší příčku pomyslného cenového žebříčku zaujímají obrazy, rekord co do množství prodaných předmětů v kamenných obchodech pak drží užité umění,“ vysvětluje Simona Šustková prezidentka Asociace starožitníků, která veletrh Antique pořádá pravidelně dvakrát ročně.
Také pro ni bude podzimní veletrh výjimečný, a to především z důvodu, že půjde o poslední za devítileté období její prezidentské funkce. Dominantou jednotlivých expozic se stanou šperky, obrazy, sklo, porcelán, nábytek a další užité umění. Veletrh rovněž nabídne unikátní příležitost ke koupi uměleckých předmětů za zajímavé ceny, které jsou již pevné, bez aukční přirážky. Starožitné kusy si navíc zájemci mohou odnést přímo z veletrhu. Více informací na www.asociace.com.