Sociální sítě
Nahoru

Nový pohled na bydlení ve městě udává Qarta Architektura

PRAHA

Čestné uznání Grand Prix Architektů, Fasáda roku to jsou ocenění, kterými se právem pyšní ORIGAMI, rezidenční projekt v klidné vilové čtvrti v Praze 6. Leží severně od Karlovarské ulice a jihozápadně od ulice Drnovské.

Za inovativním architektonickým návrhem stojí architekti Jiří Řezák a David Wittassek z QARTA architektura.

2B6A8141

ORIGAMI vybočuje z běžného vnímání individuálního bydlení nejen svým názvem, ale především architektonickým konceptem. Přestože je formálně definován jako bytový dům, jeho koncept má blíže k bydlení v samostatné vile. V každém ze sedmi domů mohou být maximálně dva byty, ke každému z nich náleží vlastní vchod a samostatná prostorná zahrada na níž se vchází přímo přes terasu. Jednotlivé mezonetové byty jsou o ploše max. 120 m². Jsou 2. až 3. podlažní o velikosti 4+kk. V přízemí jsou umístěny obytné místnosti s kuchyňskými kouty, v horních patrech je ložnicová část. Obytné místnosti jednotlivých bytů jsou orientované do zeleně předzahrádek. Orientace oken v horních patrech zaručuje intimitu jednotlivých bytů s maximální mírou proslunění a přirozeného světla.

„U Origami kombinujeme přednosti bydlení v bytě a rodinném domě. Při návrhu jsme kladli důraz na vytvoření prostoru, který poskytuje pocit soukromí jako u bydlení v domě, a přitom jednoduchost a pohodlí užívání jako bývá zvykem u bytů“, vysvětluje jeden z autorů Jiří Řezák z QARTY.

Origami je v nominaci celoevropských projektů LiveChallenge66.

2B6A3861 2B6A4071 2B6A4286 2B6A4357

 

MORAVA

Rodinný dům se nachází v obci Pálkovice u Frýdku Místku v okrajové části s výhledem na Beskydy. Prvotní představa byla rekonstruovat starý dům z 90. let. Po několika diskusích s majiteli domu, přišli architekti s řešením, které naplnilo představu a myšlenku vzniku nového domu.

Architekti nový dům situovali na jih do zadní části pozemku a získali nádherné výhledy na Beskydy. Další přidanou hodnotou celého řešení bylo, že majitel zůstal bydlet v původním domě v době realizace výstavby nového.

palkovice 00006

Koncept domu vychází z požadavku na bydlení v jedné výškové úrovni, vytvoření rozmanitých zákoutí, terasy, dvorky, atria nejen pro posezení, ale také pro propojení exteriéru s interiérem. Architekti kombinují přírodní materiály kámen, dřevo se sklem. Kámen je v domě použit tak, že prochází z exteriéru do interiéru. Sklo dominuje jako prvek propojení s exteriérem a velkoformátová okna otevírají interiér do exteriérů zahrady a krásným výhledům na Beskydy. Kamenné stěny jsou sladěny s dřevěnými obklady, trámy a dřevěnými podlahami.

Zajímavým prvkem domu jsou světlíky do dětských pokojů a vstupní chodby. Oživením interiéru jsou uvnitř dispozice umístěná venkovní atria se zelení. Do obdélníkové přízemní hmoty jsou dělány zářezy tak, aby tvořily zákoutí.

„Dům je navržen do jednotlivých zón jako garážová část, vstupní část a na ni navazující soukromá část s dětskými pokoji s vlastním hygienickým zázemím. Další část polosoukromá je tvořena kuchyní, jídelnou, obývacím pokojem a venkovní krytou terasou. V severní části domu jsou šatna, ložnice, koupelna a pracovna“, vysvětluje rozvržení architekt David Wittassek.

palkovice 00013 palkovice 00015 palkovice 00021

Další autorské realizace od Qarta architektura naleznete na www.qarta.cz.

Tento článek je reklamním sdělením

Více z rubriky Bydlení

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.