Sociální sítě
Nahoru

Finský styl bydlení si s Ytongem rozumí

Developerská společnost z Finska YIT realizuje již několikátý projekt moderního a úsporného bydlení, kde si zájemci svůj domov mohou vybírat jak rozumem, tak srdcem. Usiluje o to, aby se lidé v bytech od YIT cítili skutečně doma – zabývá se tedy i lokalitou, její infrastrukturou a vším, co naše bydlení dělá příjemné. U svých projektů se zároveň snaží, aby technologicky i materiálově plnily veškeré požadavky dnešní doby. Po stránce stavebního materiálu si už dlouhodobě rozumí s dalším „rodákem“ ze severní Evropy – materiálem Ytong, který téměř před sto lety vznikl ve Švédsku. Již v roce 2013 z něj YIT postavila zcela první certifikovaný pasivní bytový dům v projektu Hyacint Modřany v Praze. V současnosti z Ytongu budují svůj největší rezidenční areál SUOMI Hloubětín.

Architektonické řešení většiny domů pochází z dílny studia Loxia Architects Ingenierie a je zde zřejmá inspirace minimalistickou a jednoduchou severskou architekturou. Koncepce stavby se opírá o čisté, přímé linie a tvary. Fasádám v kombinaci světlého a tmavého odstínu dominují polozapuštěné balkóny a ustoupená podlaží. Výjimkou jsou nejvyšší patra, kde naopak atiky přesahují a nachází se zde prostorné terasy se slunolamy clonícími přímému slunci. Odlišným způsobem přistoupili architekti k návrhu patia, jež je jedinečné svým organickým tvarem. Ten má při pohledu z oken přilehlých domů připomínat různorodost a členitost finské přírody s četnými jezery a lesy. Cílem je vytvořit takové prostředí, kde ke každému objektu bude náležet i vlastní kus krajiny, o který se mohou sami obyvatelé starat a dále jej rozvíjet podle svých představ.

Proč právě Ytong?

Developerská společnost měla tento materiál již mnohokrát ověřený v praxi a úzce spolupracuje také s technickými poradci výrobce. Na tvárnicích značky Ytong ve YIT oceňují, že technologie výroby má za sebou 90letou historii a zkušenosti z celého světa. Po stránce samotné výstavby pak snadnou manipulaci a zpracování – při takto rozsáhlém projektu je pro stavební firmu důležité, že ji zvládne v podstatě každý pracovník. Na tvárnicích se také velmi snadno vyřezávají drážky pro elektro a TZB instalace. Samozřejmě, že u velkých výstaveb také hraje roli úspora času – a zde je možné díky formátu příčkovek urychlit výstavbu až o 40 % oproti jiným materiálům. Dalším plusem je lehkost tvárnic, což stavební firmy ocení například při přesunech v rámci staveniště. Stejně tak je pro ně výhodné, že ke zdění není potřeba žádné speciální nářadí – jedná se o tenkovrstvé zdění na zdicí maltu, na kterou stačí kbelík. Protože Ytong vyniká přesností, další úsporou jsou náklady na silnovrstvé omítky – stačí tenkovrstvá omítka od 5 mm. Pokud jde o plnění norem, Ytong vyniká požární odolností EI 180. To znamená, že odolají zatížení požárem až 180 minut, což je dostatečný čas pro záchranu životů a majetku. Materiál ale umí také usnadnit život samotným majitelům – kotvení jakéhokoliv těžkého zařízení či vybavení je snadné a rychlé.

Zateplení? Mladší příbuzný Multipor

Pro zateplení garáží a suterénních místností zde bylo použito vnitřní zateplení Multipor od téhož výrobce. Investor jej rovněž použil na základě předchozích dobrých zkušeností s výstavbou i výslednými užitnými vlastnostmi. Tyto minerální desky mají obdobné složení jako Ytong a jsou velmi lehké – 115 kg / m3 a patří mezi nehořlavé materiály třídy A1. Provádění zateplení není náročné na profesní zdatnost – opět stačí běžné zkušenosti ze stavby. Nevyžaduje žádný speciální postup – celoplošně se přilepí a zakotví šroubovací kotvou s ocelovým trnem. Díky tomu, že výrobce jej zpracovává v několika zemích, je také velmi rychle dostupný a nemá dlouhé objednací doby.

Více z rubriky Vily & Rezidence

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.