Sociální sítě
Nahoru

Hvězdy světového rally sportu Jimmy McRae a Henning Solberg startují na letošní Invelt Rally Pačejov

Pačejovská rally slaví své významné jubileum – pojede se již po čtyřicáté. To dělá z této automobilové soutěže, která letos proběhne 26. až 27. července, jednu z nejstarších v České republice. Své výročí oslaví nejen bohatým doprovodným programem, ale také významnými hvězdami tohoto sportu, které pro tuto událost zajistil partner této rally, společnost Invelt. Jiří Jirovec, majitel společnosti Invelt a velký nadšenec rally, pozval na letošní ročník dvě osobnosti, legendárního Jimmyho McRae a skvělého Henninga Solberga.

Diváci se tak mohou těšit na dva piloty ze špičky mistrovství světa. Skotská legenda Jimmy McRae je pětinásobným mistrem Velké Británie z let 1981, 1982, 1984, 1987 a 1988. Otec šampionů rally Alistera a světově proslulého Colina McRae sám dodnes zůstává jedním z nejúspěšnějších šampionů rally všech dob. I ve svých 75 letech je stále aktivní a po světě jezdí závodit v historických rally. V jednom rozhovoru Jimmy řekl: „Ve svojí mysli se stále cítím jako mladík. Nezapomeňte, že jsem se k rally dostal poměrně pozdě. Proto pokud jde o mě, myslím, že pozdě můžu i skončit.

V mládí ho zajímaly spíše motorky a motokros, jezdit rally začal až ve svých 31 letech. Začínal s vlastním vozem Mk1 Ford Cortina a během své kariéry působil v několika továrních týmech, jako například Vauxhaull, Opel nebo Ford. Vrcholových výsledků dosahoval v týmu Rothmans Rally Team, kde jezdil s vozem Opel Manta 400. Právě s tímto vozem, s nímž v roce 1985 získal druhé místo v britském mistrovství a jenž je společně s dalším McRaeovým originálním vozem Vauxhall Chevette HRS ve sbírce společnosti Invelt, pojede Jimmy McRae jako předjezdec na Invelt Rally Pačejov. Jeho spolujezdkyní bude Kateřina Janovská. Vůz Opel Manta 400 si Jimmy McRae vyzkoušel již na loňském Goodwood Festival of Speed, kde také došlo k dohodě o jeho startu s tímto vozem na některé z českých rally.

Druhou osobnost Invelt Rally Pačejov představuje norský rally a rallycrossový jezdec Henning Solberg, závodící v posledních letech na světových šampionátech v rally a rallycrossu zejména v soukromých týmech. Je starším bratrem Pettera Solberga, jenž se pyšní titulem ve WRC a taktéž titulem mistra světa v rallycrossu, v němž oba sourozenci začínali. Henning se v polovině 90. let zcela přeorientoval na rally a v letech 1999–2003 se za volantem čtyř různých vozů stal pětkrát v řadě mistrem Norska v rally. První vítězství v roce 1999 zajel v Subaru Impreza 555, svůj pátý titul v roce 2003 pak vyhrál s Mitsubishi Lancer Evo VI.

Za svoji dosavadní kariéru v rámci světového šampionátu v automobilových soutěžích vystřídal celou řadu vozů a týmů. Jeho oranžové vozy jsou nezapomenutelné. Šestkrát se umístil na pódiu a vyhrál 31 rychlostních zkoušek v šampionátu WRC. Vedle závodění se Henning naplno věnuje také svému synu Oscarovi, jedné z největších jezdeckých nadějí světového rallysportu. Na Rally Invelt Pačejov Henning Solberg přijal pozvání pilotovat vůz Ford Fiesta R5, se kterým běžně jezdí Václav Pech. Kopilotem mu bude jeho manželka Maud Solberg, s níž závodil naposledy v roce 1997. Maud je matkou Pontuse Tidemanda. Posádka Invelt teamu ve složení Václav Pech a Petr Uhel se bude pačovské rally účastnit s vozem Porsche 911 GT3.

Více z rubriky Auta

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.