Sociální sítě
Nahoru

The Energy Observer – loď, která je odhodlána zachránit svět

První vodíková loď na světě. Zcela nezávislá na tradičních zdrojích energie, bez jediné kapky fosilního paliva. S nulovými emisemi a šetrná k přírodě. Naděje pro záchranu historických Benátek před stále stoupající hladinou moře.

V čem je jedinečná? Energetický systém zahrnuje tři zcela přírodní zdroje – slunce, vítr, voda. Loď vyrábí vodík přímo na palubě. Je ekologická a soběstačná.

Victorien Erussard , kapitán a zakladatel lodi, strávil na moři mnoho let. Jeden zásadní okamžik mu změnil život a společně s ním možná i celé planetě. Uprostřed Atlantického oceánu zažil totální výpadek elektřiny. Najednou byl obklopen jen větrnou a sluneční energií a nemohl ji nijak využít. ,,Tehdy jsem začal přemýšlet, že bychom měli vytvořit chytrou loď,“ říká Victorien v kampani Driven japonské automobilky Toyota.

Projekt The Energy Observer mu obrátil život vzhůru nohama. Díky svým technologiím je jedinou lodí na světě, která je schopna produkovat dekarbonizovaný vodík přímo na palubě. Potřebuje k tomu jen slunce, vítr a molekuly vody. Loď odebere mořskou vodu, očistí ji a elektrolýzou z ní vyrobí elektřinu. To znamená, že vezme molekulu vody a rozdrtí ji na dva kusy, kyslík vypustí a vodík si nechá. Energie, kterou si loď sama díky těmto procesům vytváří by klidně mohla zásobovat dům, město nebo stát.

Mise v zachraňování planety je na dobré cestě. Každý rok vyráží posádka na plavbu kolem světa a snaží se zdokonalovat a hledat další řešení a inovace. Například v Benátkách je neustále stoupající hladina velkým problémem a celé město by mohlo skončit pod hladinou. Tím, že loď zpracovává mořskou vodu a přeměňuje ji pomocí složitého procesu na vodík, udržuje výšku její hladiny v rovnováze.

Více z rubriky Jachty

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.