Sociální sítě
Nahoru

Laserová tiskárna – co jste o ní možná nevěděli?

V současné době na trhu existuje celá řada druhů tiskáren, každá z nich používá různé technologie k dosažení tisku stránky. V roce 1969 vynalezl Gary Starkweatherem první laserovou tiskárnu, jejíž myšlenkou bylo použití laseru k natištění obrazu na kopírovací buben, který byl poté přenesen na papír.

A jak taková tiskárna funguje?

Jakmile stisknete na počítači, tabletu nebo dnes už na mobilním telefonu tlačítko „Tisk“, pošlete informaci do paměti tiskárny, kde jsou uložena data. Poté se tiskárna začne zahřívat (to je přesně ta doba, co obvykle chvilinku čekáte), respektive se začne zahřívat koronový vodič, který pak přenese kladný statický náboj do selenového válce (bubnu) tiskárny. Když se válec začne hýbat, přijal kladný náboj po celé své ploše. Některé tiskárny obsahují dokonce čtyři válce, jeden pro každou barvu – azurová, purpurová, žlutá a černá.

Laser se aktivuje a pomocí optické sady začne na pohybující se válec vypalovat obraz. Tam, kde se laserový paprsek dotkl fotoválce došlo ke zrušení náboje a při následujícím jeho otočení se toto místo bez náboje obarví pomocí toneru. Nakonec se při dalším jeho pohybu vypálený obraz přenáší na papír, který ještě projde zažehlovacím procesem za pomocí zažehlovacího válce, kdy je zapotřebí teploty 200 stupňů Celsia, aby došlo k dokonalému přilnutí barvy na papír.

Co je to toner?

Aby tiskárna mohla správně fungovat, mezi její hlavní součásti patří toner neboli tonerová kazeta. Ta je tvořena železem, barvivem a plastem, který se v ní nachází v podobě suchého a velmi jemného prášku. Většinou je její součástí i selenový válec, který se vymění vždy, když je potřeba vyměnit starý toner za nový. Tonery seženete jednoduše tiskařském obchůdku nebo na internetu, například na stránce TonerDepot.cz najdete velký výběr.

Tonery do tiskáren nejsou univerzální, každá tiskárna má své tonery, takže při jejím výběru se řiďte právě danou značkou tiskárny – tonery Canon můžete použít pouze do tiskárny stejné značky.

Nepodceňujte výběr toneru.

 

Zdroj obrázku: Wang An Qi / Shutterstock.com

Tento článek je reklamním sdělením

Více z rubriky iLuxus

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.