Sociální sítě
Nahoru

5 tipů, jak změnit svůj přístup k cestování

Zdá se, že současná situace nastavuje úplně nová pravidla hry. Nejen pro firmy, ale i pro jednotlivce. Co bylo ještě před pár týdny naprostou samozřejmostí, stává se teď vzácnou komoditou. O cestování teď můžeme jedině snít. Dává nám to ale příležitost podívat se na něj z trochu jiného úhlu pohledu.

Nikdo v tuhle chvíli neví, jak dlouho zůstanou hranice zavřené. Dokonce ani ve chvíli, kdy se česká vláda rozhodne je znovu otevřít, ještě nemáme vyhráno. Abychom mohli cestovat stejně dřív, bude totiž záležet, jak zareagují ostatní země – otevřou svoje hranice všem? Budou chtít přijímat turisty z Evropské unie? „Jenže cestování je k životu důležité. Rozšiřuje člověku obzory a dává nové zkušenosti. Neměli bychom na něj tedy zcela rezignovat, ale naopak začít objevovat zemi, která nás v minulých letech možná neprávem nechávala chladnými – Českou republiku. I tady je spousta krásných míst, kvůli nimž sem touží přijet lidé z druhého konce světa, ale i zcela neznámé kouty Česka mohou být zábavné i dobrodružné. Dejte proto Česku šanci,“ radí mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.

Spousta letů po celém světě se teď omezila, což lze vidět i jako přínos pro planetu. Uhlíková stopa teď jistě klesla, ale podívejte se na dokumentární film Led v ohni, v němž vám herec a ekologický aktivista Leonardo DiCaprio, který je zároveň producentem filmu, vysvětlí, že aby se svět vrátil do „zelených čísel“, museli bychom svoji uhlíkovou stopu nejen snížit, ale teď hned úplně vypnout. Ve filmu zjistíte, jak celý tento systém funguje, co se s tím dá dělat a samozřejmě si připomenete, že za oteplováním planety není jen pouhé létání. Možná se tak příště na svoji exotickou dovolenou začnete dívat v trochu jiném světle.

Až budete příště na cestách lovit ten nejlepší snímek, abyste ho pověsili na sociální sítě, zveřejněte jen tu fotku, ne informace. Jsou totiž na světě místa, o nichž ještě před několika lety vědělo jen pár místních. Jenže pak vznikl Instagram. Z nedotčených míst se kvůli němu stávají turistické atrakce. Umožňuje totiž přesně otagovat lokaci, kde byla fotka pořízena, a tak je velmi snadné místo najít. Cestování se tím zrychluje. Lokaci zadáte do navigace a zatímco dřív cesta za přírodním úkazem vydala na celý den, dnes jich stihnete pět za odpoledne. Nejen vy, celé davy turistů, jejichž nával přírodě neprospívá. Proto klidně foťte a postujte, ale netagujte lokaci. Jedině tak budeme zase občas sami – bez hluku, lidí a odpadků. A pokud se vám zdá, že přeháníme, pusťte si tohle video.

Věřím, že cestování nové doby s sebou přinese celkově zodpovědnější přístup, a to například i v tom, že lidé si budou chtít vybrat zájezd do země, jejíž ekonomiku současná situace poznamenala nejvíc. Krizové situace v lidech vzbuzují solidaritu i touhu podpořit ty, kterým se teď zrovna nedaří,“ předpovídá Andrea Řezníčková z Invie, jakým způsobem si v době, kdy cestování bude znovu bezpečné, budeme vybírat cílové destinace.

Často na cestách hledáme místa, kde žil nebo tvořil někdo jiný, a očekáváme, že nás nějakým způsobem inspirují. Ale jak připomíná kniha How To Travel ze slavné edice School of Life, Jean-Paul Sartre si svoji kavárnu oblíbil, protože byla levná a vedla tam pěkná procházka z místa, kde bydlel. Nikdy nechodil obdivovat místa, kde psali nebo obědvali ostatní. Claude Monet nečerpal inspiraci v muzeu. Fascinoval ho nemodernější způsob dopravy té doby, a tak maloval vlaky. Cestování vás obohatí, jen když budete hledat vlastní oblíbená místa. Chodit slepě ve stopách historie je jako žít ve skanzenu. Ptejte se po souvislostech, a díky nim vytvářejte vlastní život.

Více z rubriky Travel

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.