Sociální sítě
Nahoru

Umělá inteligence, smart city, telemedicína − to je svět Vladimíra Maříka ml.

Vladimír Mařík ml. žije ve fascinujícím světě. Vývoj inovativních technologií, jež umí zachránit i lidský život. Třeba detekci pádu pacienta z nemocničního lůžka a přivolání zdravotního personálu na pomoc, odložení zavazadla, bezpečnost na přejezdu nebo detekci podezřelého chování. To vše je jen kapka v moři neuvěřitelného světa, kterým Vladimír Mařík ml. žije. Jeho srdce si však kromě lásky ke své práci, elektrické kytaře a sportu našlo cestu do tajuplného světa hodinek.   

Koníčky úspěšných jsou mnohdy protipólem jejich profese, o vás je známo, že jste se vzhlédl ve světě jemné mechaniky. Jak jste se k lásce k hodinkám dostal?

Celou dobu své pracovní kariéry i studia na ČVUT jsem se pohyboval v digitálním světě. To znamená, že vše bylo v nulách a jedničkách. Ten svět směřoval tímto směrem. Někdy asi před dvanácti lety jsem v sobě objevil vášeň pro staré kapesní hodinky. Což je v dnešní době poměrně rarita. Když jsem si pořídil svoje první hodinky, byly to Omegy a byl jsem fascinován. A najednou jsem si pořídil další, dnes již zaniklé značky P. Moser. K mým oblíbeným patří také IWC, ještě se starým logem společnosti.

Kapesní hodinky? Nosíte je někdy?

Bylo jen pár příležitostí, kdy mne doprovázely na nějaké významné společenské události. Ale nosím náramkové. Ty kapesní mám spíše na výstavu.

Jedná se o rodinné hodinky nebo jste si je prostě musel pořídit, když jste je viděl?

Nejedná se o rodinný klenot. Všechny moje hodinky jsem koupil v kamenné prodejně. Tyhle věci je potřeba vidět, v jakém jsou stavu, osahat si je, detailně prozkoumat a pak se rozhodnout pro jejich koupi. Nejprve jsem si koupil ocelové Omegy, které jsou cenově dostupnější. Pak následovaly stříbrné Omegy, jako třetí jsem si pořídil IWC, které jsou zlaté. Ty datované zlaté hodinky se po válce velmi málo dochovaly. Je to poměrně rarita u všech značek. Pak mě oslnily hodinky P. Moser vyrobené fabrikou, která již skoro sto let neexistuje a dá se k ní i velmi málo dohledat. Dnes v internetovém světě o sto let zaniklé značce mnoho informací nedohledáte. Existuje ještě jeden Moser, což je druhá větev toho zakladatele, která ještě žije, ale tato manufaktura již bohužel zanikla. Jsem kapesními hodinkami fascinován. Mám doma i několikery nefunkční modely, které se chystám dát do opravy, ale není to tak jednoduché. Mezitím, co jsem si vytvořil tuhle menší sbírku kapesních hodinek, jsem si pořídil i náramkové, které nosím prakticky denně.

Podle čeho se rozhodujete, které hodinky si vezmete na zápěstí?

Rozhoduji se podle situace, co mě ten den čeká. Podle toho volím hodinky třeba s ocelovým náramkem nebo koženým řemínkem. Když vím, že mám ten den třeba nějakou společenskou událost, volím spíš elegantní hodinky, pokud mne čeká sport, dávám přednost sportovnějšímu modelu.

Vidím, že máte na ruce Omega Seamaster 300M, tedy tak zvané „Bondovky“. Napadla vás někdy ta asociace s Jamesem Bondem či s panem Q, když vy sám působíte ve firmě, která pracuje s umělou inteligencí? Koneckonců vytvářeli jste také videokamery integrované do psacích per − nenapadlo vás spojení a integrace do hodinek?

Napadá to spíše naše zákazníky, kteří si toho všimnou. Děláme systémy i pro videodetekce, které využívají bezpečnostní složky, a samozřejmě při té práci to někdy napadlo právě zákazníky. Jak už jsem pracovně, jak se říká, deformován, tak si to neuvědomuji, ale připomínají mi to zákazníci. Především když chtějí třeba někdy sci-fi věci, které zákony fyziky neumožňují. Musíme pak často vysvětlovat, že ano, máme inteligentní inovativní řešení, ale že svět má své limity.

Co vás třeba nejvíce překvapilo za přání, které považujete za sci-fi?

Setkali jsme se zákazníkem, který chtěl datové centrum na orbitální dráze, za účelem daňové úspory, a pak také klient s přáním videodetekce podzemního parkoviště z průzkumného balonu.

Máte velmi široký záběr, čím vším se vaše firma zabývá?

Zabýváme se inovativními technologiemi, velmi často s úsporou času. Například pro Airbus děláme systémy na plánování a rozvrhování výroby, kdy cílem je co největší využití efektivity a časových úspor a plánování výroby v reálném čase. V oblasti videodetekce disponujeme produktem CertiConVis, který je za účelem rozpoznávání v bezpečnostním segmentu bezpečnostních kamer − rozpoznání podezřelé situace, rvačka, pád osoby, odložené zavazadlo − a zase to přináší zákazníkovi úsporu času a práce při analýze videa, aby co nejrychleji získal informaci, co se kde děje. Vyvinuli jsme také speciální miniaturní záznamové zařízení, které lze spojovat s již zmiňovanou „Bondovkou.“ (smích)

Více z rubriky Hodinky

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.