Sociální sítě
Nahoru

Sportovní chronograf Bohematic inspirován motoristickou minulostí

Mladá česká hodinářská manufaktura Bohematic, která se zaměřuje na ruční výrobu unikátních malosériových mechanických hodinek v Novém Městě nad Metují, představuje svůj druhý model. Po modelu Graphic Sutnar, které vytvořila na počest světoznámému českému designérovi a avantgardnímu umělci Ladislavu Sutnarovi, přichází na trh s více sportovně zaměřeným modelem hodinek s názvem Minor.

Ten odkazuje na silný český příběh a je poctou závodníkům a slavnému českému automobilu Aero Minor Sport, jež v roce 1949 vyhrál legendární závod 24 hodin Le Mans. Design nového modelu je opět výsledkem práce studia Olgoj Chorchoj a designérů Michala Froňka a Jana Němečka.

Z každého prodaného kusu hodinek Minor věnuje Bohematic částku 1949 korun na podporu a činnost neziskové organizace Post Bellum, která spravuje sbírku Paměť národa.

Hodinky jsou v mnoha detailech vizuálně spjaty s tímto velmi úspěšným závodním vozem. Mají originálně tvarované lehké titanové pouzdro s ergonomickým tvarem nožek a otočnou lunetu. Grafika číselníku a tvar ruček připomínají přístroje palubní desky, v korunce ožívá ozubení závodní převodovky a rotor automatického nátahu cituje geometrii disku kola.

Pohled do soukolí manufakturního strojku od prémiového švýcarského výrobce La Joux-Perret, který má několik úprav provedených speciálně pro chronograf Minor. Dva reliéfní subčíselníky a minutová stupnice jsou ručně vsazeny, třetí subčíselník je vyznačen luminiscenčními indexy v rastru perforace. Komplikace kalibru byly voleny s respektem k hlavním atributům této sportovní série, kterými jsou rychlost a vytrvalost. Precizním detailem hodinek je i skeletovaný datový věnec. Ručně šitý kožený pásek z ateliéru Ondřeje Šímy s velkými otvory doplňuje celý emotivní zážitek z tohoto modelu.

Majitel chronografů Minor má možnost vyjít z navržených variant modelů a zároveň si své hodinky do značné míry individualizovat. Kromě vlastních barevných kombinací číselníku si zákazníci mohou navrhnout potisk, nebo personalizaci číselníku pomocí kontrastního vyplnění otvorů do nějakého obrazce, potisk safírového zadního víka, personalizovanou sekundovou ručku s monogramem nebo jiným ornamentem nebo gravírováním na korunce.

Když jsme pro značku Bohematic hledali silné příběhy z historie českého průmyslu, tak nás jako fanoušky techniky, řemeslné zručnosti a starých závodních automobilů téměř okamžitě napadlo spojení s historií tohoto legendárního vozu a jeho pilotů,“ říká Josef Zajíček, CEO a investor značky Bohematic, a dodává: „Hodinky Minor měly být původně naším prvním modelem, ale vzhledem k náročnému ladění jejich komplikované výroby je uvádíme na trh až nyní. Výsledek, věříme, stojí za to, a snad by s ním byli spokojeni i sami piloti vozu Aero Minor Sport, kterým se komunistický režim za jejich famózní úspěch v závodě 24 hodin Le Mans odvděčil zabavením veškerého majetku, odsouzením do vězení za špionáž a vlastizradu a prací v jáchymovských dolech. Rádi bychom, aby se na tento a další jim podobné silné lidské příběhy ovlivněné totalitními režimy nikdy nezapomnělo, a proto z každého prodaného kusu hodinek Minor věnujeme neziskové organizaci Post Bellum, která spravuje sbírku Paměť národa, částku 1949 korun připomínající rok vítězství v Le Mans na její podporu a činnost.“

Hodinky mají otočnou lunetu s luminiscenčními indexy, které jsou zapracované přímo do lunety s použitím luminiscenčního materiálu.

Chronografem Minor chceme připomenout slávu české techniky a zapomenuté hrdinství tehdejších pilotů tohoto slavného československého doutníku Otty Krattnera a Františka Sutnara. Tohle auto a příběh lidí kolem něj by si určitě zasloužily vlastní film. Perforovaný číselník hodinek odkazuje k dírám v kapotáži, které museli piloti během vytrvalostního závodu v horkém dni do auta udělat, aby se ochladil dvouválcový motor. Naši hodináři vymysleli, že by se to dalo udělat leptáním. Vzniklo tak 2200 otvorů, které jsou různě velké, a vizuálně zajímavě se tak odkrývá vnitřek hodinek,“ doplňuje Michal Froněk, Art Director značky Bohematic.

Hodinky Minor disponují zajímavou komplikací, kterou je flyback. Ta byla zvolena v souvislosti se závodnickým DNA hodinek. Funkce umožňuje jedním stisknutím resetovacího tlačítka současně zastavit a resetovat stopky. Můžete tak například měřit jednotlivá kola na závodním okruhu při tréninku či závodě, ale hodí se hlavně při setinových rallye.

Více z rubriky Chronografy

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.